Ako súvisí histamínová intolerancia s črevami

Autor: Daniela Fuchsová | 15.12.2019 o 19:34 | (upravené 10.3.2020 o 18:49) Karma článku: 4,27 | Prečítané:  1693x

Ázijské národy považujú brucho a črevá za náš druhý mozog, za dôležité centrum psychiky. Neprebiehajú tam len tráviace procesy, ale sú miestom tvorby látok ovplyvňujúcich naše chovanie.

Hrubé črevo a pocit šťastia

V črevách vzniká väčšina endorfínov, významných hormónov, ktoré ovplyvňujú činnosť mozgu a nervov. Serotonín, ktorý sa až 90% tvorí v črevách,  je pre svoje účinky často nazývaný hormónom dobrej nálady, hormónom šťastia. V črevách sa navyše tvoria vitamíny skupiny B a tiež vzácny vitamín K, dôležitý pri zrážanlivosti krvi. Baktérie, s ktorými žije človek v symbióze, modulujú imunitný systém. Posielajú imunitnému systému signály o tom, či sú schopné kontrolovať zápal, či sa v tele objaví alergia alebo  autoimunitné ochorenie. Poruchy črevnej rovnováhy vznikajú, ak sú priateľské baktérie v zlom pomere oproti nepriateľským. Chronické poruchy trávenia, chyby v stravovaní, nekvalitné potraviny – to sú sprievodné známky doby, v ktorej žijeme. Veľkým problémom v čreve sú zvyšky nestrávenej potravy, ktoré sa ukladajú v črevných záhyboch a vytvárajú tam zátky, ktoré môžu v organizme pretrvávať celé roky. Tieto zátky ukrývajú  kolónie plesní, parazitov, vírov a baktérií, ktoré sú tak stálym zdrojom otravy organizmu. Tieto vyschnuté zvyšky jedla vytláčajú zo svojich miest okolité orgány, tlačia na bránicu – dýchací sval, močové a pohlavné orgány. Infekčné ložiská v čreve mávajú obal z tukov, mliečnych hlienov, cholesterolu, nestrávených zvyškov potravy. 

Hrubé črevo a jeho očistný mechanizmus

Podľa orgánových hodín počas roka je v zmysle TCM najvhodnejší čas na dôkladnú preventívnu ročnú očistu orgánov prvku kov v mesiacoch: november ( pľúca ) a december  ( hrubé črevo ). Jednou z najčastejších príčin predčasného starnutia organizmu je telo zanesené odpadnými látkami. Aj keď sa organizmus intoxikuje pravidelne a celý život už od mladého veku, očistná schopnosť tela nie je dokonalá. Navyše s pribúdajúcimi rokmi sa samoočistné mechanizmy v tele spomaľujú.

Podľa orgánových hodín  počas dňa začína v čase od 5.00  do 7.00 hod. pracovať naplno hrubé črevo; svoje maximum má cca o 6.00 hod. V tejto časovej perióde oslobodzuje hrubé črevo telo od nahromadených toxínov, je to teda ideálny čas na jeho vyprázdňovanie. Akékoľvek príznaky v tomto čase, najmä tie tráviace, signalizujú problémy s hrubým črevom. Táto doba je pre vstávanie z postele a rozhýbanie trávenia najideálnejšia, stúpa krvný tlak, pulz je rýchlejší. Okolo 7. hodiny je pomerne vysoká imunologická aktivita, hrubé črevo je pod najväčším tokom energie a má najväčší potenciál odstrániť z tela škodliviny bez námahy.

Očista čriev sa prirovnáva k omladzovacím kúram, pretože účinne čistí zanesené črevá od premnožených toxínov.  Z dlhodobo nečistených ložísk vznikajú tzv. črevné karcinogény, ktoré sú zásadným pôvodcom každého onkologického ochorenia. V spojení s pečeňou, žlčníkom a slezinou tak vznikajú poruchy v nervovom systéme čreva a následne dochádza k slabému alebo prílišnému pohybu jeho steny (hnačky, dráždivé črevo, zápchy). V dôsledku toho sa v nejakom  momente „pohár naplní“ a hrubé črevo prestane pracovať tak, ako má - zlenivie, spomalí sa trávenie a odpadové  látky sa buď nedostanú v dostatočnom množstve z tela von, alebo ostávajú dlhšie v tráviacom trakte. Je potrebné mať aspoň trikrát denne stolicu (prvýkrát by to malo byť ráno). Ak tomu tak nie je a činnosť čriev je pomalá, toxíny potom môžu byť reabsorbované do krvného obehu. Tým intoxikujú telo a  spôsobia zápaly, polypy a črevné ochorenia – vrátane rakoviny hrubého čreva, v ktorej majú Slováci a Česi  neblahé prvenstvo vo svete v prepočte na jedného obyvateľa.  Smrť začína v hrubom čreve.

Aj preto je veľmi dôležité poznať aké sú možnosti očisty hrubého čreva:

Mechanická očista - klystýr, pri ktorom sa dá vidieť vychádzať stovky črevných zátok, kameňov rôznej veľkosti. Tieto ložiská nepretržite chŕlia do organizmu toxíny, ktoré sa môžu dostávať do stien žíl, ciev, kĺbov,  na kožu, do dýchacieho traktu, lymfatického, močového a pohlavného systému, do CNS.

Jogová technika očisty – šankprakšalána, črevná sprcha v domácich podmienkach s kompletným premytím orgánov - cez celý tráviaci trakt sa pomocou 4 cvikov preženie slaná voda. Tá sa vďaka soli osmoticky nevstrebe do tela, ale prejde cez  zažívací systém, berúc sebou usadeniny na stenách.

Semenoterapia v systéme Su-Jok, unikátna liečebná metóda, ktorá využíva silu živých klíčivých semien. Princíp liečby spočíva v tom, že semená rastlín vyžarujú liečivé biologické vlny keď sa dotknú teplej a vlhkej pokožky človeka. Na rukách a chodidlách sa nachádzajú miniatúrne projekcie ľudského tela, ktoré napĺňajú životnou silou a súčasne vstrebávajú negatívnu energiu.

Masáž meridiánov pľúc, hrubého čreva, sleziny (masáž schia-tsu) - uvoľňuje hlieny a priechodnosť hrubého čreva, harmonizuje energetické dráhy, regeneruje sliznice čreva.

Terapia plazmovým generátorom – pomocou meracích prístrojov na základe frekvencií sa zistí patogénna záťaž, prítomnosť jednotlivých vírusov, baktérií, plesní, parazitov v tele a pokračuje ich následná terapia (likvidácia) prístrojom.

Očista liečivými bylinami – aromoterapia, čaje, tinktúry, kapsule, bylinné tabletky (ďalej v texte).

K porušeniu črevnej sliznice môže dôjsť niekoľkými spôsobmi: v detstve býva najčastejšia potravinová alergia (kravské mlieko, pšeničná múka, vajcia, cukor), neskôr lieky, obzvlášť antibiotiká a strava s nedostatkom minerálov a vitamínov. Funkcia črevnej steny okrem iného spočíva v tom, že oddeľuje znesiteľné od neznesiteľného. Jej poškodenie z dôvodu zápalov, premnoženia nežiaducich organizmov znamená, že orgán prestáva plniť svoje úlohy. Výsledkom je znížená priepustnosť čreva a problémy celého organizmu. Plocha hrubého čreva pri roztiahnutí všetkých jeho záhybov je obrovská; pri tak veľkej ploche pôsobí poškodenie črevnej sliznice chronické problémy v celom organizme.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy hrubého čreva  možno hodnotiť napríklad podľa pevnosti pier, predovšetkým podľa dolnej pery, podľa rýh na čele, podľa bolestivosti reflexnej plôšky na šľape nôh  a rúk, na meridiánovej dráhe hrubého čreva - tiež stuhnutosti krčnej chrbtice a ramien;  podľa napätia svalov medzi palcom a ukazovákom (tam je  dôležitý ACU bod Hegu ). Prejavom nerovnováhy je aj nafúknuté brucho,  prílišná plynatosť, nepravidelná stolica, hnačky, zápchy, alergie, zápach z úst, znečistenie pleti, pocit únavy, znížená imunita, dýchavičnosť, časté virózy, tečenie z nosa  a pod. 

Črevá sú okrem trávenia súčasne aj našimi najväčšími imunitnými orgánmi, sú bariérou a antimikrobiálnou ochranou pred preniknutím  patogénnych mikroorganizmov do vnútra organizmu. Keď táto funkcia zlyháva, dochádza premnoženiu parazitov a plesní v tele a to je prapríčinou  Histamínovej intolerancie ( HIT ).

HIT rozohráva v tele širokú paletu nepríjemných alergických príznakov a to po požití väčšiny jedál, ktoré obsahujú histamín. Ľudia trpiaci touto diagnózou majú katastrofálne málo enzýmu, ktorý histamín štiepi, zato katastrofálne veľa parazitov a plesní v tele. Zoznam jedál s vysokým obsahom histamínu je rozsiahly, človek si ho musí vyskladať sám, mnoho jedál zostane pre neho dlhodobo tabu. Každý si musí odpozorovať čo môže a čo nemôže jesť a hlavne porozumieť zvláštnym reakciám svojho „dezorientovaného organizmu“.  

Všetci sme nositeľmi plesní, parazitov, baktérií, vírusov, či ťažkých kovov. Mnohí tomu neveria, nemajú radi túto tému, desí ich predstava, že sú schránkou plnou parazitov a plesní.....

DETOX tela od plesní a parazitov, účinky niektorých bylinných prostriedkov:

Orech čierny americký

- je v súčasnosti jedným z najdokonalejších prípravkov na prečistenie črevného traktu od parazitov a všetkých ich vývojových štádií, vrátane vajíčok. 
- špeciálna tinktúra vyrobená zo zelených šupiek nezrelých orechov likviduje až 200 druhov známych parazitov v našom tele; (urobená podľa starej indiánskej receptúry z čierneho orecha - Dr. H. Clark) Tento orech je v našich končinách veľmi vzácny; ide prevažne o prísne chránené stromy.

 Palina pravá   ( čaj z paliny sa pije ráno nalačno max. po dobu 7 dní )

- zabíja množstvo parazitov, ktoré narúšajú  metabolizmus a rovnováhu nášho organizmu.

- prečisťuje od parazitov hlavne hrubé črevo, pomáha pri plynatosti, astme, ekzémoch,

- má antiseptické, antibakteriálne, antivírusové, antibiotické účinky,

- má protirakovinové účinky, chráni telo pred pôsobením voľných radikálov, podporuje imunitu,

- udržiava zdravé srdce, pôsobí pri chudokrvnosti,

- podporuje vylučovanie žalúdočných kyselín, upokojuje žalúdok ( vhodná pri Crohnovej chorobe),

- podporuje funkciu pečene a žlčníka ( aj pri žltačke), pôsobí močopudne, zmierňuje horúčku a tlmí bolesť.

 Oman  pravý  ( čaj z omanu sa pije ráno nalačno max. po dobu 7 dní )

 - je to veľký rozpúšťač hlienov v celom tele ( voľakedy slúžil i k liečbe malomocenstva a moru),  

- čistí telo od plesní a  parazitov v črevách, likviduje cysty,

- rieši poruchy metabolizmu, tvorbu žalúdočných štiav,  tvorbu žlče, účinný pri diabetes 2. typu,

- rieši nielen črevá, ale aj ich materský párový orgán – pľúca, napr.:  akútny, chronický aj čierny kašeľ, astmu, sennú nádchu, dutiny, tiež vypotenie.

Aloe vera  „doktor v kvetináči“

- patrí k najúčinnejším prírodným detoxikačným prostriedkom (viac ako 200 veľmi účinných zložiek),

- výťažok z aloe vera sa dnes považuje za najúčinnejší detoxikant 21. storočia; šťava z tejto rastliny má adaptogénnu dispozíciu, t.j. bunka tela využije len tie látky, ktoré práve potrebuje;

- znižuje výskyt „nepriateľských“ baktérií v tráviacom trakte, zmierňuje pálenie záhy a nadúvanie,

- znižuje riziko vzniku vredov a rakoviny hrubého čreva a konečníka; stimuluje imunitnú odozvu organizmu proti rakovine a pomáha potláčať vírusové, bakteriálne a kvasinkové infekcie,

- antimikrobiálne a protizápalové účinky liečia plesne, bradavice, ekzémy, psoriázu, popáleniny, upravuje hladinu cukru v krvi, znižuje hladinu cholesterolu, obsahuje tiež „čistiaci“ lignín a sapogenín,

- má antibakteriálne účinky; chráni ďasná, redukuje vytváranie zubného kazu, možno využiť aj na čiastočné znecitlivenie bolestivých miest na zuboch a ako prvú pomoc pri popálení ústnej dutiny horúcim nápojom,

- vyživuje všetky vrstvy kože a podporuje jej hojenie, pomáha odstraňovať odumreté bunky a podporuje vznik nových buniek, podporuje podkožnú mikrocirkuláciu, zbavuje pokožku baktérií a mazu.

Topoľ čierny          (zahusťuje mierne krv, preto sa odporúča pri jeho užívaní dodržiavať pitný režim)

- je vynikajúcim prostriedkom pri liečbe boreliózy a mononukleózy,

- dezinfikuje organizmus, používa sa v protiparazitických, protibakteriálnych, či protivírusových kúrach,

- tlmí svalové kŕče a rôzne atrofie; harmonizuje činnosť vegetatívneho nervstva.

- osvedčil sa pri kvasinkách, mykózach a plesniach, hepatitíde, pri akné, bolestiach chrbta,

- lieči močové cesty, reumatizmus a pôsobí blahodarne na zväčšenú prostatu

- pôsobí proti usadeninám, ktoré v kĺboch a svaloch spôsobujú bolesti, do kostí dopĺňa stopové prvky.

Čierna rasca

- pomáha pri poruchách trávenia, prílišnej plynatosti, zabíja baktérie a červy v črevách

- detoxikuje organizmus, napomáha pri plesňových ochoreniach, alergiách, ekzémoch, akné a psoriáze,

- podporuje sebadeštrukciu rakovinových buniek (úspešné najmä pri rakovine hrubého čreva); používa sa pri liečbe Helikobaktera pylori, hemoroidov, podpora imunitného systému,

- podporuje tvorbu materského mlieka, zmierňuje menštruačné bolesti, osoží pri astme aj dráždivom kašli,

 Shiitake huba  (Húževnatec jedlý)

 sa spomína v textoch TCM už pred 2 000 rokmi a pre svoje účinky sa nazýva „kráľovná húb" s účinkami:
- terapia a prevencia nádorov  

- podpora prečistenia čriev

- aktivácia imunitného systému v prípade bakteriálnej a vírusovej infekcie

- antiarteriosklerotický účinok, regulácia cholesterolu a tlaku krvi

 Cesnak kuchynský

- účinkuje aj proti črevným parazitom, pôsobí dezinfekčne a zvyšuje odolnosť organizmu,

- má antibakteriálne účinky pri zápaloch dýchacích orgánov,

- rozširuje cievy a znižuje krvný tlak, reguluje množstvo cholesterolu.

Pamajorán obyčajný (Oregano)

 -má antiplesňové a antiparazitické účinky, antioxidant

- má vplyv na duševný výkon a užíva sa pri nespavosti, čo vystihuje český názov“ dobromysl,“ 

- podporuje správne fungovanie žlčníka a pečene, správnu peristaltiku čriev,

- podporuje normálne fungovanie kardiovaskulárneho systému, správny krvný tlak,

- podporuje  prirodzenú obranyschopnosť organizmu,  vhodný na podporu horných ciest dýchacích,

Tekvicové semienka 

-majú antimikrobiálnu a protiparazitovú vlastnosť

-zmierňujú depresie; je to kvôli obsahu L-tryptofánu, ktorý sa mení na serotonín a ten sa následne mení na hormón dobrého spánku – melatonín a niacín; pomáhajú zaspať a mať kvalitnejší spánok,

- sú výborné ako prevencia vzniku obličkových kameňov, lieči sa nimi účinne  zväčšovanie prostaty,

-znižujú zápal, napríklad pri artritíde tlmia bolesti kĺbov, bolesti hlavy,

-obsahujú vysoké množstvo zinku, prvku dobrej imunity, nálady, zdravia očí a pokožky

- zabraňujú chronickej únave, depresiám, nízkej pôrodnej hmotnosti detí, aj v problémom pri učení sa,

- znižujú krvný tlak, v kombinácii s ľanovými semienkami sú skvelé pre srdce a pečeň.

Škorica cejlónska

- účinná na žalúdočno - črevné problémy aj liečenie mykóz nôh.

- patrí k „zahrievajúcemu koreniu“, ktoré vedie k vzniku tepla v tele. Produkcia tepla spotrebováva energiu a tým aj kalórie, čím pôsobí pri znižovaní telesnej hmotnosti. Okrem toho pomáha pri Alzheimerovej chorobe, keďže môže blokovať vznik neželaných usadenín v mozgu, 

 - znižuje hladinu cukru v krvi,  lieči cukrovku, má vplyv aj na pokles hladiny LDL cholesterolu

Klinček (Hrebíček)

- známy ako antiseptikum, anestetikum- zmierňuje bolesť zubov (stačí požuť pár kúskov)

- dezinfekčný prostriedok, ktorý okamžite likviduje baktérie vo forme tinktúr, olejov, silíc,

- pôsobí proti črevným parazitom, zlepšuje trávenie,

- antidepresívum, má upokojujúce účinky na psychiku, prírodný elixír života a mladosti

- má protirakovinové účinky (rakovina kože), rieši degeneratívne choroby buniek.

- lieči prieduškové zápaly, dezinfikuje dýchacie cesty, povzbudzuje srdce a krvný obeh,

Chili 

-lieči onkologické ochorenia: predchádza rakovine  pľúc, tiež rakovine prostaty, podporuje aj potenciu, libido, stimuluje lymfatický obeh a tvorbu hormónov, obsahuje veľa antioxidantov, vitamínov,

-má účinky antibakteriálne, antiseptické, analgetické, antispazmatické, afrodiziakálne, antireumatické,

-odstraňuje nadúvanie a plynatosť, ochorenia zubov a ďasien,

-zlepšuje náladu (uvoľňuje z mozgu endorfíny) ako aj bolesti hlavy, spaľuje tuk,

-posilňuje krvný obeh, tepny a srdce, zastavuje krvácanie, znižuje vysoký krvný tlak (rozširuje cievy),

-zmierňuje príznaky prechladnutia a alergií, má hojivé a zahrievacie účinky, posilňuje imunitu, potenie.

Zeler 

- jeho silice zabíjajú mikroorganizmy, rozpúšťajú hlien pri nachladnutí,

- znižuje riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva; je to prevencia proti žalúdočnými vredmi,

- pôsobí proti plesniam a proti baktériám, dezinfikuje sliznice, hlavne tráviaci trakt, uľavuje od zápchy, 

- zabíja infekcie v obličkách a močových cestách, odstraňuje toxíny, zabraňuje vzniku obličkových kameňov

- je silné afrodiziakum a ako regulátor hormónov pôsobí aj na mužov aj ženy ( na potenciu, frigiditu),

- pomáha výrazne v detoxikácii organizmu, pri chudnutí, znižuje  chuť na mastné a sladké  jedlá;

- upokojuje nervový systém, pôsobí proti demencii, Alzheimerovej chorobe a roztrúsenej skleróze

- znižuje krvný tlak,  znižuje hladinu cholesterolu.

Rasca (kmín)

- má antioxidačné, protizápalové účinky, detoxikačné, odvodňovacie účinky, 

- zlepšuje pamäť a koncentráciu, spomaľuje postup Alzheimerovej choroby,

- bojuje s nespavosťou, pozitívne vplýva na hladinu melatonínu, hormónu, ktorý pomáha pri zaspávaní

- je zdrojom vlákniny a minerálov ako je Fe, Cu, Ca, K, Mg, Se, Zn, Mg; tiež vit. E, A, C a B, čo posilňuje kosti, ich stavbu, pevnosť a pohyblivosť, pomáha pri liečbe osteoporózy,

- podporuje imunitný systém, pôsobí ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení,

- má protikŕčové, protizápalové účinky pri bolesti brucha, hnačke, nadúvaní, pri rannej nevoľnosti,

- skvelý neutralizér kyslosti žalúdka, štartér metabolizmu, pomáha pri chudnutí, rýchlejšie spaľovanie.

Benedikt lekársky     

- pre svoje protibakteriálne a protinádorové pôsobenie je považovaný za jeden z najúčinnejších rastlinných prípravkov proti všetkým druhom rakoviny,

- podporuje zdravú črevnú mikroflóru, zdravé črevné funkcie, tonizuje organizmus proti nadúvaniu,

- udržiava dobrú obranyschopnosť voči zvýšeným kvasným a hnilobným procesom v zažívacom trakte,

-zvyšuje tvorbu tráviacich štiav a podporuje chuť do jedla, podporuje tiež  u žien popôrodnú laktáciu.

Púpava lekárska

- koreň púpavy dokáže  usmrtiť rakovinové bunky bez toho, aby  poškodil tie zdravé,

- pomáha pri alergiách, detoxikuje pečeň, podporuje riedenie a vylučovanie žlče,

- je močopudná, znižuje zlý cholesterol, obsahuje mnoho vitamínov a minerálov. 
 

Grep

- je silným prírodným antimykotikom. Pri problémoch s plesňami, ako aj v rámci prevencie je vhodné užívať výťažok z grepových jadier (vo forme kvapiek ), čistí celý tráviaci trakt od plesní a zabraňuje tak ich množeniu v črevách.

 V ľudskom tele sa nachádza asi sto druhov  plesní, ktoré na ňom parazitujú. „Prisajú“ sa na bunky a prerastú ich. Plesniam sa darí všade tam, kde je teplo a vlhko. Prvotné ložiská plesňových infekcií v tele sa  najčastejšie nachádzajú v črevách.. Plesne sa usadzujú aj na iných častiach ľudského organizmu, napríklad na pokožke v podobe svŕbiacich šupinatých fľakov, medzi prstami na nohách a veľmi často u žien v podobe vaginálnych infekcií a výtokov. Mnoho ľudí postihnutých plesňovým ochorením nechce o svojich problémoch hovoriť, najmä ak ich sužujú svŕbiace červené vyrážky pri konečníku, ktoré niekedy mokvajú. Pleseň  sa prejavuje aj ako biely povlak v ústach a na jazyku, ktorý sa dá veľmi ťažko odstrániť.
Skôr ako človek zužitkuje dôležité živiny, obslúžia sa plesne a parazity. Majú radi hlavne cukor a ľahko stráviteľné sacharidy, tiež dôležité minerály, napríklad vápnik, ktoré potrebujú na stavbu svojich buniek. Človeku zostáva len ten zbytok živín. Popri neškodných druhoch plesní (napríklad syrové) existujú patogénne plesne, ktoré produkujú množstvo spór, zodpovedných za infekcie dýchacích ciest. Spóry plesní sa prenášajú vzduchom a najmä u alergikov často vyvolávajú alergické reakcie. Najzákernejšia z nich je tzv. Čierna pleseň (Aspergillus niger), ktorá dokáže vyvolať ťažkú pľúcnu infekciu; rada sa usadzuje v rohoch kúpeľní, či v pivniciach. Biela pleseň (Candida albicans) spôsobuje najviac infekcií tráviaceho traktu, najmä hrubého čreva, močových ciest a pošvy. U ľudí s premnoženou črevnou plesňovou infekciou silno kolíše hladina cukru v krvi – podobne ako u diabetikov. Kolíše a znižuje sa duševná a telesná výkonnosť človeka. Nedostatok cukru vyvoláva žiadostivosť na sladkosti.
Plesne po čase prenikajú krvným tokom do celého tela, zapúzdrujú sa v rôznych orgánoch, tam si žijú svoj život, metabolizujú. Ak sa im darí a majú dostatok potravy vylučujú  jedy – mykotoxíny ( alfatoxín už v malom množstve môže vyvolať rakovinu pečene. V tele sa plesne môžu nachádzať roky, ale následky sa môžu objaviť až neskôr.

 Príznaky premnoženia plesní a parazitov v tele:

- striedavé redšie stolice až hnačky, alebo naopak častá zápcha a časté nafukovanie, ktoré sa prejavujú najmä po zjedení sladkostí, škrobovín, vypití väčšieho množstva piva či vína,

- biele povlaky na postihnutých slizniciach, svrbenie a pálenie v okolí konečníka, mokvanie až ekzémy,

- záchvaty hladu s triaškou, hlavne veľká chuť na sladké,

- dýchavičnosť a problémy so srdcom, ktoré sa často označujú ako psychosomatická choroba srdca. Črevá sa pri nafukovaní totiž často naplnia plynom do takej miery, že začnú tlačiť na bránicu aj srdce.

- únava, bolesti v kĺboch, vyčerpanosť až depresie.

Opatrenia proti plesniam a parazitom v tele:
- obmedzte cukor a potraviny obsahujúce škrob; stravu veľmi sladkú, tučnú, chudobnú na vlákninu 

- nepite sudové víno a čapované pivo, ktoré môžu byť zdrojom patogénnych kvasiniek,

- nejedzte potraviny obsahujúce plesne (plesňové syry, hríby),

- zvyšky jedla  rýchlo vychlaďte a prikryté odložte do chladničky,

- obmedzte balené chleby (vkladajú sa ešte teplé do obalov a už po hodine sa v nich tvorí pleseň),

- obilniny a orechy sa musia skladovať v chlade a suchu; jadrá orechov možno sterilizovať do pohára,

 - kusy zeleniny zabalíte do vrecúška prepúšťajúceho vzduch a dáte do chladničky,

- nekupujte na trhu skrojené časti zeleniny; neviete, či chýbajúci kus nebol napadnutý hnilobou alebo plesňou, používajte len nepoškodenú  zeleninu; ak je nahnitá radšej ju vyhoďte,

- vedzte, že ani tepelnou úpravou potravinu plesňových jedov nezbavíte,

- pred použitím treba zeleninu dôkladne umyť, zmyť kvasinky na jej povrchu,

- potraviny, ktoré chcete odložiť - baľte oddelene do fólie, alebo uzatvárateľných nádob ( sklenených alebo smaltovaných ); tak zabránime prenosu plesne z jedného druhu potravín na iný,

- uvarené jedlo nenechajme dlho stáť pri izbovej teplote, rýchlo sa v ňom rozmnožujú mikróby,

- načaté ovocné a zeleninové nápoje, otvorené zaváraniny, čerstvé potraviny alebo zvyšky vareného jedla by sa ani v dobrých podmienkach nemali skladovať viac ako 2 dni. Zaručene sa v nich začínajú množiť plesne aj keď sú voľným okom ešte neviditeľné .

Plesňové jedy na rozdiel od bakteriálnych nepôsobia hneď, ale pomaly spôsobujú chronické ochorenia. Drobné mykotoxíny nevidieť, ani nemajú chuť, stáva sa, že človek sústavne konzumuje „jedovaté“ potraviny bez toho, aby si niečo všimol. Niektoré plesňové jedy sú pôvodcami rakoviny, poškodzujú obličky či pečeň; iné vyvolávajú krvácanie, poruchy plodnosti, oslabujú nervový imunitný systém...

Na plesňové infekcie bývajú náchylnejší ľudia s oslabenou imunitou, aj ľudia po antibiotickej liečbe, ktorá síce načas usmrtila choroboplodné zárodky v tele, ale aj prirodzenú mikroflóru v črevách.

Nestačí sa starať len o svoj  zovňajšok: sprchovať sa, umývať zuby či vlasy, natierať sa krémami,  ale čistiť sa aj z vnútra. Ak ste to nikdy nerobili, najvyšší čas pristúpiť k vnútornej očiste.

Urobme si v našich črevách poriadok

Črevá prirodzene fungujú za prítomnosti „ priateľských“ baktérií a mikróbov. Základom vytvorenia črevnej rovnováhy bude úprava stravy s veľkým dôrazom na dostatok vlákniny zo zeleniny, ovocia, bezlepkových obilovín, naklíčených semien, strukovín, kváskových chlebov, sladkovodných rýb, 1x do týždňa mäso z domáceho zdroja.

Sumár obmedzení: 

- užívanie cukru a výrobkov z neho, umelých sladidiel a sladkých nápojov - prekysľuje organizmus,

- veľa kravského mlieka a výrobkov z neho - zahlieňuje organizmus,

- množstvo pšeničných výrobkov obsahujúcich lepok - prispieva k lepkovým zhlukom, „zátkam“v tele,

- užívanie antibiotík  - zabíja telu priateľské mikroorganizmy,

- umelé potraviny s konzervačnými látkami, dochucovadlami, E-čkami - sú to prázdne potraviny

- syntetické stimulačné a upokojujúce prípravky - zanášajú telo  

- alkohol - zabíja prirodzené črevné mikróby,

- stres - obmedzuje tráviace funkcie, lebo v strese sú prednostne zásobené orgány dôležité pre rýchlu akciu typu beh, boj, preto sa obmedzí prísun krvi do čriev. Telo v strese nepotrebuje tráviť ale bojovať.

Všetci sme vystavení nielen plesniam a parazitom, aj ťažkým kovom, toxínom, ktoré vdychujeme vzduchom, pijeme vo vode a jeme oveľa viac umelo pripravených potravín a cukrov  ako kedykoľvek v histórii ľudstva. Naše telo sa z týchto objektívnych dôvodov stále viac a viac zanáša balastom, ktorý sa ukladá v bunkách, v orgánoch (hrubé črevo, pečeň či mozog). Ak to ďalej takto pôjde, organizmus  nebude schopný neutralizovať všetok spomínaný odpad. Toxické a chemické látky z prostredia, nezdravá strava, plesne a parazity predstavujú dohromady veľmi vážnu hrozbu pre zdravie človeka. Naše telo je  zoskupením buniek, ktoré medzi sebou kooperujú a táto spolupráca je regulovaná energetickými a chemickými podnetmi. Ak je nejaký iný živý organizmus v nás, napr.  parazit, schopný meniť či riadiť tieto podnety, tak je schopný riadiť aj nás, naše správanie, naše emócie. A práve to robí parazity tak mimoriadne desivými. Predstavujú  veľkú silu. V skutočnosti parazity zabili viac ľudí ako všetky vojny v histórii.

Narušená črevná mikroflóra ovplyvňuje výrazne nielen náchylnosť na rôzne choroby, alergie, HIT, obezitu ale hlavne naše správanie.  Ak sú črevá v dobrej kondícii, ľahšie sa bránime chorobám a máme lepšiu náladu. Stále majme na pamäti:

BRUCHO je centrum našej psychiky, stojí za to poriadne sa starať o naše črevá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Covidu podľahlo 71 pacientov, PCR testy zachytili 1 544 infikovaných

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie na Covid-19.

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.


Už ste čítali?