reklama

Šťastný žalúdok

Počas prechodného obdobia, kedy sa pozvoľne strácajú teplé dni a nastupuje nevyhnutne jeseň, má veľa ľudí problémy s trávením, so žalúdkom. Prečo je tomu tak? Nie je to žiadna náhoda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V období neskorého leta, „babieho leta“, má maximálnu aktivitu v našom tele element ZEME: slezina s pankreasom (september) s ich párovým orgánom žalúdkom (október). Podľa TCM za správne trávenie v našom tele je zodpovedná dráha sleziny PI a žalúdka WEI. Slezina je najdôležitejšia v produkcii životodarnej energie Chi a krvi. Tieto potom rozosiela do všetkých orgánov tela a zároveň prebytky potravinovej esencie JING ukladá do rezervy na horšie časy a to do dráhy obličiek. Žalúdok je najdôležitejším jangovým orgánom, keďže spoločne so slezinou tvoria základňu postnanálnej Chi a ovplyvňuje kvalitu esencie a krvi. Z kvalitného jedla sa v dráhe sleziny a žalúdka pripravuje i kvalitné "palivo" (energie Chi a krv), ktoré je nutné pre zdravý chod organizmu. Vhodné jedlo pôsobí v tele ako liek (myšlienka nielen starých ázijských medicínskych vied, ale aj Hippokrata). Jedlo vhodné pre náš organizmus je také, po ktorom sa cítime lepšie ako pred jeho konzumáciou. Automaticky sa nastoľujú otázky:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké je to „vhodné“ jedlo, čo poteší slezinu a žalúdok najviac, aké sú zásady harmonického stravovania podľa TCM?

a) Jedlo by malo byť živé – prirodzené, kvalitné, skutočné, plné živín - nie priemyselne spracované polotovary plné konzervantov, aromatizovaných látok, stabilizátorov, e-čiek, zvýrazňovačov chutí, chemických farbív, ktoré sú vzdialené od prírody, lebo prírodné jedlá obsahujú prírodné baktérie, tie nám vyvažujú vnútorné prostredie v tele (napr. predaj vajec, zeleniny či občas hydiny z dvora, nepasterizované výrobky, teda také, ktoré sa rýchlo kazia).

b) Jedlo by malo byť prevažne rastlinné – čím menej potravín živočíšneho pôvodu, predovšetkým v teplých obdobiach roka. V zimnom období sa môžu občas pridať aj mäsité pokrmy, ktoré viac zahrievajú. Ide o menšie porcie duseného alebo vareného mäsa (kura, zajac, kohút, morka - podľa možnosti z domáceho chovu), vhodné sú biele sladkovodné ryby. Spotreba mäsa v našich končinách je zbytočne príliš vysoká a fyzický pohyb obyvateľov príliš slabý, čo vedie k množstvu rôznych ochorení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

c) Jedlo by malo byť z tuzemských produkcií, domáce – najlepšie sú produkty z biofariem a samozrejme z vlastnej záhradky a tiež vlastnoručne pripravené. Nie každý má ale takúto možnosť; v takom prípade si treba nájsť reštauráciu, kde sa čo najviac približujú vareniu z prírodných surovín. Radšej si niečo priplatiť než sa stravovať v lacných bufetoch s nekvalitnou stravou a neskôr vzdychať nad chorobami...

d) Jedlo by malo byť  pestré – aby v ňom boli zastúpené široké škály rastlinnej potravy. Netočme stále dookola tie isté jedlá – aj keď nám chutia. A chutia naozaj nám? Nie náhodou parazitom v nás? Človek po detoxe necíti potrebu jesť nič sladké – veď načo aj, keď vylúčil z tela parazity, plesne, baktérie, ktoré z toho žijú....Znížená chuť na sladké je potom jasný znak harmonizácie sleziny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

e) Jedlo by malo byť jednoduché – málozložkové ( napr. ryža varená so strúhanou cviklou + olivy, alebo slzovka s dusenou zeleninou, či ryba so zeleninou atď. ). Keď konzervy a balené polotovary, či nápoje obsahujú veľa ingrediencií, je jasné že boli priemyselne spracované a sú plné „ jedlej“chémie.

f) Jedlo

by malo byť vhodné pre dané obdobie roka

a najlepšie aj pre konkrétny orgán

(orgánové hodiny)

. TCM prisudzuje jednotlivým orgánom pentagramu typickú farbu a chuť, ktorá ich najviac posilňuje (pečeň = farba zelená a chuť kyslá, srdce = farba červená a chuť horká, slezina = farba žltá a chuť sladká, pľúca = farba biela a chuť ostrá, obličky = farba čierna a chuť slaná). Ideálne je, ak sú vo väčšej miere jednotlivé druhy zeleniny zaradené v súlade s orgánovými hodinami počas roka. Napr. marec, apríl – najviac zelených jedál; máj, jún – najviac červených jedál; september, október – najviac žltých a oranžových jedál, november, december - najviac bielych jedál; január, február - najviac čiernych jedál; atď.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

g) Jedlo by malo byť  pravidelné – iba pravidelnosť, určitý poriadok vo všetkých činnostiach - teda aj v jedení, cvičení, či spaní, prináša dobré zdravotné výsledky a pocit pohody a harmónie. Nie je vhodné pre organizmus jesť neskoro večer (po 19,00); i v tomto prípade potrava stagnuje v tele, kvasí, je príliš neskoro na kvalitný proces trávenia; orgány oddychujú.

h) Jedlo by malo byť striedme – kto je menej, má viac; viac si aj jedlo vychutnáva. Človek sa cíti zdravotne lepšie trošičku hladný ako trošičku prejedený. V dnešnej dobe pri našom slabom energetickom výdaji to platí dvojnásobne. Storoční ľudia nikdy nie sú obézni....

ch) Jedlo by malo byť  pomaly vychutnávané - len tak môžeme mať z neho skutočný gurmánsky pôžitok. Vzorom by nám v tom mali byť južanské národy – Taliani či Francúzi. Počas jedenia položia príbory a konverzujú, len tak sa dostaví skôr pocit nasýtenia a nezje sa toho toľko ako pri rýchlom hltavom jedení. Jedlo by malo byť jedené s pôžitkom a radosťou, nielen kvôli utíšeniu hladu. Pochutnať si na jedle je dôležitejšie ako sa ním hrubo povedané „ napráskať“. Cítime sa omnoho lepšie.

i) Jedlo by malo byť požívané v dobrej nálade, v pohode, v príjemne atmosfére, kde neriešime ťažké témy, ideálne za jedálenským stolom a s niekým pozitívnym. Jedenie v strese, zlosti či strachu v nás zablokuje aj to najlepšie jedlo, pretože takéto jedenie v chvate, rýchlo, po stojačky, ale tiež pracovné obedy s riešením vážnych problémov, či pitie tekutín tesne pred a počas jedenia - zvyšuje stav vlhka v tele a prispieva k bažinatému terénu v žalúdku a slezine.

j) Jedlo by malo byť bez častých extrémnych narušení - a netýka sa to len svadieb, hodov, vianočných a iných sviatkov či osláv, kde sa veľa je a pije.... Niekto tieto narušenia zásad zdravej životosprávy vyhľadáva a vôbec ich nerieši. Kým je telo mladé, zdravé – tak niečo znesie, ale skôr či neskôr príde choroba. Vo vlastnom záujme by sme mali po takých „ extrémnych narušeniach“ nastoliť kompenzačný detox a prísnejší režim, aby sa telo rýchlo spamätalo. Slabí a chorí ľudia by sa radšej mali extrémnym narušeniam úplne vyhnúť a okolie by to malo rešpektovať. Naučiť sa nenúkať ľudí nasilu, aj keď niečo odmietli (častá nevychovanosť – opakované núkanie; jedno odmietavé „ NIE“ by malo stačiť, či? ).

k) Jedlo by malo byť - správne konzumované. Proces trávenia by mal byť harmonický. Harmónia začína už prvým vložením sústa do úst. Každé jedlo je vždy potrebné dôkladne rozžuť, premiešať so slinami. Kto nemá v poriadku chrup, napr. nemá čím požuť tuhú potravu, prehĺta celé nepožuté kusy jedla, bude mať po čase veľké zdravotné problémy, pretože ako hovorí TCM: „Žalúdok nemá zuby“. Nedostatočne požuté jedlo v žalúdku a črevách kvasí a vytvára bažinaté prostredie....

l) Jedlo by malo byť - správne tepelne pripravené. Tu sa stretávame s najväčším nepochopením. TCM presadzuje tepelnú úpravu jedál pred surovou konzumáciou. Žalúdok totiž neznáša studené a už vôbec nie ľadové jedlá a nápoje. Žalúdok je horúci kotol, ktorý tie studené jedlá musí najprv zahriať na potrebnú teplotu, čím vytvára nadprácu. Keď sa tak deje dlhodobo, problémy sa časom ohlásia.... Pokiaľ jeme 3x denne jedlo v teplote ľudského tela, žalúdok je v pohode, nenamáha sa....S nepochopením sa stretáva hlavne fakt, že k studeným jedlám patrí aj surová zelenina a ovocie, hlavne keď sa konzumuje v nevhodnom množstve a v nevhodnom období... Odporúčajú sa jedlá ľahko stráviteľné - skôr varené, s vysušujúcim a zahrievajúcim charakterom, ako napr. prívarky, polievky, dusená zelenina, napr. s ryžou, pšenom, polentou, ovsom, bulgurom, kuskusom, hrachom či slzovkou, strukoviny ako šošovica, fazule, cícer či bataty, Vhodné je i menší množstvo ovocia ( povarené so škoricou a hrebíčkom ako kompót ). Z korenín sú najvhodnejšie tie, ktoré majú vysušujúci a zahrievajúci charakter ako je zázvor, kardamom, kurkuma a čierne korenie, škorica, hrebíček, muškátový orech. Z nápojov sa odporúča teplá prevarená voda, bylinkové čaje, špeciálny nápoj zo sušenej slzovky (Nápoj čínskych mudrcov), či obilná káva z koreňov čakanky a púpavy. Pokiaľ ide o druhy potravín či nápojov, vo všeobecnosti TCM neodporúča tie, ktoré majú charakter chladný a vlhký. K chladným potravinám patria nielen všetky studené nápoje či nápoje s ľadom, tiež jedlá z mrazničky, surová zelenina a ovocie ( šalát, špenát, paradajky, uhorky, zeler), surové ovocie (citrusy, melóny, hrušky..), K vlhkým potravinám patrí hlavne biely cukor a výrobky s ním, kravské mlieko a výrobky z neho, džúsy, mastné smažené jedlá ( hranolky, vysmážané jedlá, steaky…).

TCM sa drží tvrdenia, že základom zdravého a aktívneho dňa sú teplé raňajky. Teplý kotol - žalúdok, čaká na prvé sústo dňa, v čase jeho raňajšieho maxima, a to medzi 7 až 9. hodinou ( zimného času) - kedy by sme mali do neho „priložiť“. Dobre rozpálený kotlík hneď od rána potom lepšie funguje počas celého dňa, keď sa do jeho útrob prikladajú ďalšie „ polienka“ vhodnej stravy. Žalúdok má v tomto čase najlepšiu schopnosť absorbovať prijaté živiny; je to teda najvhodnejší čas na prvé jedlo s dostatočným množstvom vitamínov a minerálov. Raňajky by mali obsahovať čo najviac vlákniny, (resp. v prípade očakávanej veľkej záťaže počas dňa – môžu byť výnimočne aj bielkoviny a zdravé tuky). Samotný žalúdok sa stará ako horúci kotol tela – aj o distribúciu tepla. V čase jeho denného maxima, značne stúpa psychická aktivita, mierne klesá citlivosť na bolesť a začína sa prejavovať rastúca aktivita srdca. Ako teplé raňajky sú vhodné napr. teplé obilninové kaše, dochutené vopred namočeným semenami, či orechmi, tiež teplé polievky.

Takto nejako funguje naše trávenie: Keď ako prvé jedlo dňa zjeme niečo zachladzujúce, t.j. potraviny prinášajúce chlad a vlhko (napr. jogurt, smooty, surové ovocie a surová zelenina, syry, džúsy z chladničky, pridusíme ranný ohník kotla žalúdka „mokrým palivom“, z ktorého sa nejakú dobu spamätáva, kým sa opäť dostane do formy. Opačný extrém je častý slovenský zvyk - raňajkovanie čiernej kávy, pikantných klobás či nebodaj alkoholu, kedy sme žalúdku dali ako prvé sústo dňa potraviny prinášajúce oheň. Oba spôsoby raňajkovania nie sú vôbec vhodné. Nás kotlík - žalúdok je najšťastnejší, ak mu ako prvé jedlo dňa priložíme potraviny teplé a neutrálne, to je to správne palivo, ktoré ho rozbehne.. napr. teplé polievky, (väčšinou zeleninové alebo slepačie vývary), ideálne však obilné kaše so škoricou či drvenými klinčekmi ( slzovkové, pšenové, ovsené, kukuričné, ryžové, pohankové, quinoa…). Ako vhodné prvé nápoje dňa sú: okrem teplej vody, napr. čaj z čerstvého zázvoru ( v zime ), prípadne krv čistiace čaje ( rebríček, žihľava, čistec, nechtík, harmanček, alchemilka,) a tiež Nápoj čínskych mudrcov zo slzovky.

K tomu, aby mohla dráha sleziny úspešne plniť svoju funkciu, potrebuje tzv. vnútorné sucho ZAO, tzn. že potrebuje jedlá, ktoré nespôsobujú stagnáciu škodlivého vlhka v organizme, pretože vytváraním bažinatého terénu sa správna funkcia sleziny doslova "utopí, oslabí sa trávenie. Oslabená slezina a jej párový orgán žalúdok nevedia dobre spracovávať stravu a tekutiny na energii Chi a krv a dôsledkom toho sa môže hromadiť tzv. kalné vlhko, ktoré presakuje do spodnej časti tela ( puchne brucho, stehná ). Tým, že táto stagnujúca odpadná vlhkosť bráni správnemu toku energie Chi, jej dlhodobá stagnácia neskôr vyvolá horko RE („tlejúci kompost“). V tomto prostredí sa darí mikróbom, plesniam, parazitom, vírusom a dôsledky nedajú na seba dlho čakať. Nahromadené vlhko „hasí“ prirodzený fyziologický oheň sleziny. Vzniká začarovaný kruh, kedy slezina a žalúdok sú príliš slabí na to, aby mohli vlhkosť pomocou fyziologického ohňa a energie odpariť a súčasne stagnujúca vlhkosť bráni ich regenerácii a dopĺňaniu vlastnej energii Chi a jang.

Tak ako rešpektujú vodiči pravidlá cestnej premávky, pokiaľ sa chcú vyhnúť následkom kolízií v doprave, tak by mali rozumní ľudia rešpektovať stáročiami osvedčené pravidlá správneho stravovania v zmysle TCM, pokiaľ sa chcú vyhnúť chorobám (povedal môj kolega J.P.)

Zásadná myšlienka TCM je „Kvalitná strava nie je to, čo nám chutí, ale to, po čom sa cítime dobre „.Ak je človek po najedení unavený, cíti ťažobu v bruchu, pichá ho pod rebrami, má nafúknuté brucho, potom dané jedlo nebolo najvhodnejšie a spôsobilo disharmóniu v tráviacom systéme.

Žalúdok a jeho funkcie

JIN žalúdka = predstavuje tvorbu štiav a sekrétov, ktorými sa zvlhčuje tráviaci trakt

JANG žalúdka = predstavuje energiu rozkladu potravy a distribúcie nespotrebovaných zbytkov nadol

a) Kontroluje dozrievanie a hnitie

Žalúdok predstavuje prvú fázu tráviaceho procesu; keď dostane potravu - fermentuje a štiepi ju na jemné čiastočky, čím následne slezine umožňuje oddeliť čisté esencie. Kondícia žalúdku je viditeľná aj z povlaku jazyka. Normálne zrenie a hnitie tvorí tenký biely povlak. Príliš veľký chlad v žalúdku ústi do silného bieleho povlaku a príliš veľké horko do silného žltého povlaku. Nadmerný apetít alebo naopak strata chuti k jedlu sa vzťahujú skôr k žalúdku než k slezine.

b) Kontroluje pokles energie Chi

Žalúdok posiela potravu dole tenkému črevu k ďalšiemu oddeľovaniu. Pokiaľ by sa tento úkon neudial, rozkladané jedlo by stagnovalo v epigastriu, s následkom nadúvania, pálenia záhy, bolesťou v podrebrí, rihaním, zvracaním, teda všetko príznaky rebelujúcej žalúdočnej Chi.

Na procese poklesu Chi sa zúčastňuje aj Chi pečene, ktorá za priaznivých okolností pomáha Chi žalúdku klesať. Keď je však pečeň v disharmónii, stagnuje jej energia, je táto funkcia narušená, čo má za následok opäť symptómy rebelujúcej Chi.

c) Kontroluje prepravu esencie z potravy

Žalúdok pomáha slezine pri posielaní Chi a krvi všetkým svalom a štyrom končatinám. Keď je však Chi žalúdku slabá, človek je unavený a slabý a končatiny má ťažké.

d) Je základňou tekutín

Žalúdok miluje vlahu (na rozdiel od sleziny, ktorá má rada sucho). Vlahu dostáva v strave a prijatých tekutinách. Tie sú potrebné pre fermentáciu. Žalúdok zaisťuje, že časť nestrávenej potravy a tekutín vytvorí telesné tekutiny.

Z hľadiska TCM žalúdok prijíma, skladuje a rozkladá potravu, čím pomáha slezine pri tvorbe energie a krvi. Počas tohto procesu sa na daných dejoch podieľajú aj iné orgány, ale tieto tri sú dominantné tým ostatným. Vďaka úlohe, ktorú žalúdok hrá pri premene a preprave potravy a vzniku esencií je spoločne so slezinou nazývaný právom pôvodcom - koreňom postnatálnej Chi. Keď je v poriadku a v úplnej harmónii náš postnatálny koreň, je to dobrý základ zdroja energie aj pre ostatné orgány a tým aj dobrá prognóza pre uzdravenie sa s rôznych ochorení; prejaví sa to na telesnom a duševnom zdraví a dostavuje sa pocit sviežosti, radosti a sily z kvalitného života.

Meridián žalúdka (stomach, zn. St) – vedie po prednej časti tela (ako jediný jangový) od oka po prst

vedľa palca na nohe; má 45 bodov, tu sú niektoré z nich:

St 1 – nachádza sa priamo pod zreničkou v podočnicovej brázde; používa sa pri problémoch: chvenie očných viečok, očné choroby, lícna paralýza;

Meridián žalúdka
Meridián žalúdka (zdroj: Daniela Fuchsová)

St 4 – nachádza sa pri vonkajšom rohu úst; používa sa pri problémoch:, lícny kŕč, lícna paralýza, neuralgia trojklaného nervu;

St 6 – nachádza sa v najvyššom bode žuvacieho svalu; používa sa pri problémoch: bolesť zubov, lícna paralýza;

St 7 – nachádza sa v priehlbine spodného okraja lícneho oblúka; používa sa pri problémoch: strata sluchu, tinnitus, bolesť zubov, artritída čeľuste;

St 8 – nachádza sa na rohu čela; používa sa pri problémoch: bolesť hlavy, závraty, zvieranie očného viečka;

St 21 – nachádza sa 4 cm nad pupkom na boku 2 cm; používa sa pri problémoch: hnačka, zvracanie, vredy žalúdka, chronické choroby žalúdka;

St 25 – nachádza sa cca 2 cm bokom od pupka; používa sa pri problémoch: hnačka, zápcha, chronické choroby žalúdka; menštruačné problémy;

St 36 – ZUSANLI - nachádza sa po bokoch kolien v priehlbine; používa sa pri problémoch: bolesť žalúdka, brucha, kolena, hnačka, opuch, zvýšený krvný tlak, zápaly žlčníka, celková slabosť; patrí k najviac používaným ACU bodom, má veľa označení, lebo je to veľký normalizátor a stabilizátor tela, napr. Bod tisícov míľ, Bod dlhovekosti ( Čin), Bod na 100 chorôb ( Jap ),.....

St 41–nachádza sa na vrchu nohy, medzi členkami; používa sa pri problémoch: závraty, trombóza so zápalom artérie, bolesť členku, bolesť hlavy, padúcnica;

Niektoré ochorenia žalúdka z pohľadu TCM

 Chlad žalúdka – vzniká v dôsledku jedenia veľkého množstva surovej zeleniny a ovocia, či chladených nápojov, ktoré majú chladný účinok a neblahý vplyv na trávenie. Chlad oslabuje jangovú energiu žalúdka, stagnáciu, zahusťujúce a zrážanlivé procesy v tele;

Prejavy: prudké bolesti žalúdka, ktoré prichádzajú väčšinou náhle, znížený príjem potravy, nedostatočné trávenie; teplou stravou a aplikovaním moxovania na dráhe žalúdka sa stav zlepšuje.

Nerovnováha funkcií sleziny a žalúdka so stagnáciou vlhka a chladu v tele sa začína u mnohých ľudí už v detskom veku ( nárast počtu obéznych detí a mládeže ) v dôsledku konzumácie sladkostí, nekvalitných tukov, množstva mliečnych a pšeničných výrobkov. Pšenica prináša tak isto chlad a vlhko; hasí oheň v trávení a súčasne zvyšuje vlhkosť. Spolu s mliekom a cukrom sú to všetko veľkí „zahlieňovači“. Prejedanie sa pšeničnými a mliečnymi výrobkami (hlavne kravské mlieko) prinieslo novodobú „epidémiu “ alergií a neznášanlivosti lepku.

Prázdnota Chi žalúdka – vzniká z viacerých príčin, vrodená slabosť sleziny a žalúdka, nevyvážený príjem stravy, či následky dlhotrvajúcich chronických chorôb; oslabená schopnosť žalúdka tráviť a prijímať novú potravu väčšinou súvisí aj s prázdnotou sleziny, čím sa narúša aj krvotvorba;

Prejavy: spôsobuje nechutenstvo, stagnáciu potravy a pocit plnosti, pichanie v boku, časté grganie, štikútka, žltavé sfarbenie obličaja, nafúknuté brucho po jedle, zápach z úst, nutkanie na vracanie...

V prípade oslabenej dráhy sleziny a žalúdka ( napr. v dôsledku nevhodnej stravy, prílišného duševného preťaženia... ) sa na pomoc trávenia čerpajú rezervy z dráhy obličiek SHEN a celkový energetický potenciál tela tak postupne klesá, tak isto klesá aj kvalita života. 

Horúci žalúdok, oheň v žalúdku - spôsobuje hlavne stagnácia jedla v žalúdku, pri ktorej obsah žalúdka kvasí, hnije, tlie. Stagnácia môže spôsobiť tzv. oheň v žalúdku, ktorý smeruje nahor k ústam (vtedy cítiť veľmi zapáchajúci dych, grganie) a prehriata krv sa prejavuje aj na zápaloch a problémoch s ďasnami. Nadmerné používanie ťažkých hlavne živočíšnych jedál vedie k prebytku ohňa v žalúdku, spaľuje ďasná, zahrieva v nich krv. Ďasná opúchajú, začínajú hnisať. Je to varovný signál, že treba riešiť patológiu tráviaceho systému. Človek cíti veľký smäd, kyslo v ústach, potrebuje chladiť nadbytočný žiar žalúdka aj vnútorne ( nápojmi ). Ak sa schladzuje studeným jedlom ( veľa surovej zeleniny a ovocia ), či nápojmi s ľadom, problém sa ešte viac zhorší. Spôsobí ďalšiu škodlivého vlhka SHI. Nahromadené vlhko „hasí“ prirodzený fyziologický oheň sleziny. Vzniká tak bludný kruh, kedy hlavný orgán elementu zeme, slezina, je príliš slabá na to, aby mohla vlhkosť pomocou svojho fyziologického ohňa a energie odpariť a súčasne stagnujúca vlhkosť bráni slezine a žalúdku, aby sa mohla zregenerovať, doplniť svoju energiu Chi a jang.

Ďalší dôvod ohňa v žalúdku môže byť prehnaná pikantnosť jedál. Tí, ktorí prepadli nemiernemu používaniu pikantných prísad a množstva korenín - teda do všetkého čo ide do ich úst pridávajú chili, feferóny, rôzne ostré korenia, čím si vyrábajú na zdravotný problém. Vytvorí sa v ich žalúdku prebytok ohňa, ktorý treba tlmiť, so všetkými už popisovanými prejavmi.

V neposlednom rade, oheň v žalúdku môže spôsobiť aj disharmonická pečeň. Ako? Dlhodobý stres, frustrácia, hnev a potlačované emócie vedú k blokáde energie Chi pečene, ktorá sa môže zmeniť na oheň a ten môže začať utláčať žalúdok. TCM píše o pečeňovej Chi napádajúcej žalúdok. Emočný stres je najčastejšou príčinou zablokovania Chi pečene. Horúčosť zo zablokovanej pečene sa prenáša i na jej párový orgán žlčník a tiež na slezinu a žalúdok. Ide o reťazenie problémov často začínajúcich stagnáciou vlhka a nedostatočnosťou sleziny. Prejavuje sa to podráždenosťou a nervozitou, tlakom na hrudi, pod rebrami, ktorý sa zhoršuje stresom, zápachom v úst, grganím.... Vtedy treba posilňovať nielen pečeň ale aj slezinu a žalúdok. Podľa TCM silná slezina dokáže horúčosť pečene udržať do určitej miery na uzde, preto je nevyhnutné posilňovať aj slezinu. Pri diagnóze zablokovanej pečene je okrem úpravy jedálneho lístka nevyhnutné meniť aj psychiku, viac sa otvoriť, relaxovať. Týmto ľuďom obvykle chýba určitá uvoľnenosť, bezprostrednosť, úprimné a slobodomyseľné konanie. Sú príliš upätí, tajnoskárski, vystresovaní a len prísna diéta ich problém neodstráni. V tom prípade by človek nemal vôbec používať „horúce“ potraviny typu ostrých a korenených jedál a vôbec nie tvrdý alkohol, ktorý môže spôsobiť extrémne prehriatie pečeňovej Chi s výbuchom „tlakového hrnca.“ Skôr je vhodné v tomto prípade schladzovať Chi pečene ochladzujúcimi šalátmi, špenátom, zelerom, tmavou listovou zeleninou, reďkovkami, klíčkami a pod., popri zachovávaní základných téz posilňovania sleziny a žalúdka. Ťažké psychické stavy, stres, strach, dokážu bezpochyby dostať telo „do varu“. Pokiaľ má človek žalúdok veľmi citlivý, jeho obsah niekedy prekypí do „zvracania z horúčavy“. Treba sa vyhnúť prejedaniu sa a konzumovaniu ťažkých, pikantných a mastných potravín hlavne živočíšneho pôvodu. Treba upraviť spôsob stravovania, utriediť si - čo a kedy možno konzumovať, dať si do poriadku zuby, zmeniť zlé zvyky neskorého jedenia tak, aby si zažívací trakt oddýchol a zregeneroval sa.

Nevhodná strava je často príčinou mnohých ochorení fyzických aj psychických, o ktorých by si človek ani len nepomyslel, že môžu byť spôsobené stravou ( dna, zvýšený cholesterol, srdcovocievne ochorenia, časté virózy, obezita, cysty, myómy, rakovina, diabetes, žlčníkové a pečeňové problémy atď. ). Ak nedôjde k rovnováhe, prejaví sa to aj v oblasti psychiky, ako tzv. neustále cyklické premýšľanie nad jednou oblasťou, ktoré vyvoláva obavy, strach, a ten donúti osobu pohybovať sa v bludnom kruhu točených myšlienok, z ktorých sa nedokáže vymaniť. Pomohlo by uvedomiť si svoj problém, v čom robím chybu v oblasti stravovania a proces nápravy procesov v tele má šancu....

Na jeseň sa dokončuje zber úrody zeleniny, triedi sa dobré a vyhadzuje nahnité ovocie a zelenina. Takto by sme mali v tomto období upratať všade: v byte, v garáži, v šatníku aj vo svojej duši. Máme nazbierané skúsenosti, emócie, zážitky; treba ich utriediť. Nezatláčať do hĺbky ani tie veľmi bolestné, lebo sa môžu vynoriť nespracované traumy z dávnych období v nečakanej chvíli, napr. po nejakom veľkom úľaku, dopravnej nehode a pod. Lepšie je už deti učiť ťažkú situáciu prijať čím skôr takú aká je, pochopiť, vstrebať, rozobrať ju - prečo sa stalo, ako sa stalo, poučiť sa z nej...

Správne duševné spracovávanie prežitých udalostí pomáha správnemu tráveniu.

Po psychickej stránke teda tiež prijímame, spracovávame, triedime a vylučujeme....presne ako náš tráviaci trakt. Nie je prekvapením, že v bruchu sa rodia pocity šťastia, empatie a intuície, tiež schopnosť nájdenia rovnováhy medzi prijímaním a dávaním. Psychické problémy prepojené s trávením treba vždy riešiť včas. Uľaviť z nich intenzity môžeme mnohými spôsobmi – od rozhovorov s múdrymi a pozitívnymi ľuďmi, cez meditáciu, akupunktúru, bankovanie, moxovanie, masáže, harmonizačné cvičenia čikungu, fytoterapiu...

Včasná diagnostika zdravotného problému z hľadiska TCM, masáže, vhodný pohyb, fytoterapia a v prípade nežiaducej stagnácie v tráviacom systéme aj úprava stravovania, môžu veľmi pomôcť predovšetkým na začiatku riešenia zdravotného problému. Nečakajme kým problém prerastie do veľkých rozmerov, kým nás dobehne bolestivá kolika, či zistený neželaný útvar v tele....

Ak sa niekomu veľmi nechce na sebe pracovať a čokoľvek meniť, ponúkam mu na povzbudenie myšlienku jednej nezlomnej ženy z Piešťan, ktorá po ťažkej autohavárii upadla do kómy a dnes napriek viditeľným následkom, každý deň cvičí a prejde s paličkou za každého počasia veľa kilometrov:

Mnoho krát sa mi nechce vôbec nič robiť, ale .... JA SO SEBOU NEDISKUTUJEM ! “.

Daniela Fuchsová

Daniela Fuchsová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Autorka žije v Piešťanoch a popri ekonomike ako svojej pracovnej profesii sa roky intenzívne venuje štúdiu alternatívnej medicíny, fytoterapii, ale hlavne tradičnej čínskej medicíne (TČM). Absolvovala dvojročný kurz TČM, tiež kurz SHIATSU masáže a naďalej sa neustále v tejto oblasti vzdeláva. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu