Stagnujúca energia v tele podľa TCM prináša veľa psychických a fyzických problémov

Autor: Daniela Fuchsová | 19.9.2019 o 14:03 | (upravené 23.9.2019 o 12:41) Karma článku: 2,09 | Prečítané:  1813x

Každé ochorenie má svoj pôvod aj v psychike. Jednou z príčin fyzických a psychických problémov je STAGNUJÚCA energia Chi, ktorá by mala voľne a plynule prúdiť našim telom. Jej stagnáciu spôsobujú aj nadmerné psychické emócie.

TČM je po tisíce rokov fungujúci liečebný systém, ktorý dokáže svojimi metódami určiť prapôvodcu ochorenia, urýchliť regeneráciu, napomôcť zotaveniu a navodiť psychickú harmóniu, zameriava sa na celého človeka nielen na odstraňovanie vonkajších príznakov.

K najväčším tvorcom energie Chi v našom tele patrí  Slezina (ang. spleen, skr. SP ),  ktorá spolu s pankreasom a žalúdkom tvoria tzv. orgány elementu zeme, orgány stredu. Keď má slezina problém, je veľmi často prvotnou príčinou ochorení aj iných orgánov v tele ( nikdy nebýva postihnutý ochorením len jeden orgán). Najviac stagnácia energie Chi postihuje pečeň, srdce, slezinu a pľúca. Každý z týchto orgánov má iné prejavy disharmónie. Pečeň sa  prejavuje napríklad negatívnou emóciou – hnevom ( sem patrí aj potlačovaná zlosť, vzdor, pocit ukrivdenia, závisť, nenávisť). Zlosť a hnev sa najhoršie ovládajú a pri ich výbuchu spôsobujú vzbúrenie energie Chi, ktorá zmení smer správneho toku a vydá sa opačným zlým  smerom ( v TCM ide o tzv. vzdorujúcu, protikladnú energiu) a disharmónia je tu.... V prípade PľúcSrdca spôsobuje stagnáciu Chi z negatívnych psychických emócii napr.: pridlhé smútenie, prehnaný žiaľ, umáranie sa, pocit viny, obavy, strach, duševný nekľud, pridlhé napätie ( v rodine, v práci, v škole... ). Slezinu najviac oslabuje  okrem nesprávnej stravy, duševná prepracovanosť, nadmerné starosti, neustále premietanie myšlienok. Normálne premýšľanie naše zdravie nenarušuje, ale ak sa stane prílišným a prerastie do veľkých starostí a do stresov, negatívne následky nenechajú dlho na seba čakať. Toto nadmerné točenie myšlienok a „ žitie v neustálych starostiach až blbostiach“, pôsobí na stagnáciu a zahusťovanie Chi sleziny. Znížená kvalita tvorby energie Chi sa prejaví v oslabení sleziny so všetkými negatívnymi dôsledkami ( neodolateľná chuť na sladké, spavosť, chuť ležať, letargia, syndróm vyhorenia, únava končatín, extrémna chudosť alebo naopak nárast hmotnosti ( hlavne stehná ), uvoľnenie svalstva, opuchy, modriny, inkontinencia, časté krvácanie, studené ruky aj nohy, závrate , poruchy trávenia, točenie hlavy, zatmenie pred očami, depresie a iné ). Platí to aj opačne; je to trochu začarovaný kruh. Keď sa dlhodobo oslabujú slezina, pankreas a žalúdok  nevhodnou stravou ( studené či surové jedlá ráno navyše so zlými kombináciami – napr. tvaroh či jogurt s ovocím, veľa surovej zeleniny a ovocia, studené nápoje...), tak sa  psychické prejavy oslabenej sleziny – ako je nadmerné točenie myšlienok, objavia časom ako patológia. Najviac to preháňajú s premýšľaním a neustálym točením myšlienok osoby narodené vo vodných znameniach Ryby a Raka a tiež v znamení Škorpióna. Hlavne tehotné ženy by si mali dať väčší pozor na urputné riešenie problémov v čase tehotenstva, lebo si oslabia slezinu, následne sa uvoľní svalstvo, povolí krček maternice a neželaný potrat je na svete....

Každá dlhotrvajúca stagnácia sa skôr či neskôr premení na patogén „ horko“ (v TCM  pojem RE); prirovnávané často ku skladovanému drevu v uzatvorenom priestore, ktoré sa samé vznieti. Pocity človeka v takomto prípade sú: tlak na hrudi, hrča v hrdle, bolesť v podrebrí, psychická astma u žien, hlasné kaskádovité vzdychanie a pod. V dôsledku emočnej disharmónie, spôsobujúcej stagnáciu Chi vzniká následne  vnútorné horko, ktoré spolu s hlienom ( v TCM  pojem TAN ) spôsobia blokovanie stredného ( slezinu, žalúdok, pečeň) a horného ohrievača ( pľúca, srdce). Človek by sa mal vedome neustále snažiť dosiahnuť pokoj v duši; nepreháňať zbytočne žiadne emócie, ani pozitívne, ani negatívne...

Podľa TCM je  vlhkosť v tele spôsobená hlavne zlou funkciou dráhy sleziny. Oslabená slezina nedokáže správne spracovávať stravu a tekutiny a premieňať ich na silnú energiu Chi a krv. Dôsledkom jej oslabenia sa môže hromadiť tzv. kalné vlhko, ktoré presakuje do spodnej časti tela. Je to  usadená odpadná vlhkosť, ktorá bráni plynulému toku energie Chi a tak spôsobuje jej stagnáciu a neskôr aj neželané horko. Výsledkom tohto procesu je stav  tzv. vlhkého horka SHI/RE („ kvasiaci kompost“).  Čím sme starší, tým je náročnejšie udržať si všetky „ trubky a rozvody“ v tele čisté a nezanesené vlhkým kalom, v ktorom sa mimoriadne darí všetkým patogénom (baktériám, parazitom, plesniam, vírusom…).

Vlhké horko SHI/RE spôsobuje napr. 

- v krvnom obehu a srdci zvýšený cholesterol a tuky, vysoký krvný tlak...

- v urogenitálnom systéme myómy, polypy, ochorenia  prostaty, gynekologické zápaly, výtoky...

- v žlčníku a obličkách  piesok, kamene, zápaly...

- v kĺboch dnu, artrózu, reumu...

- na koži akné, lupienku, ekzémy, kožné vredy...

- obezitu s veľkým zväčšeným bruchom, opuchy a hrubé stehná...

Vhodné potraviny, ktoré by zároveň vysušovali vlhko a ochladzovali horko sú napr: slzovka, ryža, pšeno, pohánka, jačmeň, quinoa, mrkva, celer, petržlen, cukyna, tekvica, kukurica, reďkovka, strukoviny ako je fazuľa adzuki a mungo, sója, tofu, cícer, žerucha, čakanka, kel, kapusta, brokolica, grapefruit, maliny, brusinice. Z mäsa napr. sladkovodné ryby, králik a kura z domáceho chovu.

TCM odporúča jesť väčšinu jedál tepelne upravených. Priveľa surovej zeleniny a ovocia zachladzuje vnútro.

Treba zároveň vylúčiť z jedálneho lístka potraviny a tekutiny ako sú: sladkosti, koláče, sladené nápoje, pšeničné výrobky, alkohol, údeniny, čokoláda, zmrzlina, kravské mlieko, jogurt, čierna káva, dovážané oriešky ( okrem čerstvých vlašských v malom množstve), bravčové mäso, smažené a grilované jedlá.

TCM tvrdí, že slezina je viac náchylná na tzv.“ prázdnotu“ ako iné orgány pentagramu. Býva veľmi často oslabená. Vinníkom môže byť aj stagnujúca Chi pečene , ktorá sa mení na silnú horúčosť a tento oheň pečene potláča, utiskuje, oslabuje slezinu aj žalúdok. Pečeň sa chová podľa TCM ako „ zlodej „ energie orgánov. Keďže problémov s pečeňou a žlčníkom v západnej civilizácii pribúda ( nadmiera stravy, málo pohybu ), tento  trend slabej sleziny tiež narastá. Stagnujúca Chi pečene sa prejavuje nielen spomínanými psychickými príznakmi ( hnev, vzdor, výbuchy zlosti), ale aj  fyzickými,  napr. migrény, ochorenia očí, sucho a horko v ústach, stŕpnuté ramená a šija, stuhnuté šľachy. Dráha sleziny je spriaznená aj s dráhou pľúc. Ľudia stredného veku, namiesto toho aby žili v harmónii so sebou a okolím vďaka dobre fungujúcej slezine a pľúcam, sú naopak často smutní, v depresii, zápasia s alergiami a pľúcnymi ochoreniami (astma).

Prázdnotu sleziny možno ovplyvňovať ( okrem úpravy stravovania či fytoterapie ), aj stimuláciou, dopĺňaním, či vypúšťaním akupunktúrnych bodov, ktorých je celkom na jej dráhe 21; najčastejšie formy stimulácie sú:

- akupunktúra – napichávanie bodu špeciálnymi ihlami ( patrí do rúk len špecialistom)

- akupresúra – stláčanie, masírovanie

- moxovanie – nahrievanie horúcimi tlejúcimi cigarami naplnenými palinou pravou  ( len v prípade prázdnoty meridiánu ).

Aktivovanie týchto bodov má výrazný vplyv na fyzické aj na psychické pochody v našom tele. Tu je prehľad niektorých dôležitých  ACU bodov na dráhe sleziny ( lokalizácia je orientačná ):

SP1 ( Yinbai ) - je to vstupný bod na dráhe SP pri nechte palca nohy z vonkajšej strany; jeho iné názvy sú: bod prvej priehrady, skrytá čistota, čistý Jin. Účinok bodu na fyzické telo: zastavuje krvácanie a to aj chronické, reguluje krv  aby sa nevybrežovala zo svojich dráh a nevznikali tak modriny; použitie: ak býva silné krvácanie počas menštruácie, pocit pnutia pod rebrami, krv v stolici, krvácanie z nosa, opuchy všetkých 4 končatín, parézy nôh; tonizuje yang sleziny, rozhýbava stagnácie, podporuje pohyb, uvoľňuje blokády.

Účinok bodu na psychiku: čistí mozog, keď to človeku pomaly myslí, je letargický a veľmi unavený, syndróm vyhorenia, tiež nočné mory, nespavosť, strata vedomia. Tento bod pomôže rozhýbať stagnáciu vedomia.

SP2 ( Dadu ) - jeho iné názvy sú: bod druhej priehrady, bod hlbokej energie, bod veľké mesto; lokalizácia: tam, kde končí palec;

Účinok bodu na fyzické telo: patológia palcov na nohách, podvrtnutia, problémy aj v lumbálnej oblasti s otáčaním, čistí vlhko i horúčosť, pomáha zosilnieť slezine, harmonizuje žalúdok, zápcha, náhle opuchy, horúčka bez potenia, zvracanie, stúpanie chladu vo všetkých končatinách;

Účinok bodu na psychiku: nespavosť, ak je myslenie ťažkopádne, odbúrava letargiu - dáva ľahkosť .

SP3 ( Taibai ) – je veľmi silný bod, jeho iné názvy sú: bod tretej priehrady, kmeňový bod, bod zeme, bod Venuša, leží za hlavičkou I. metatarzálneho kĺbu palca nohy;  silne podporuje imunitu – rast bielych krviniek ( hlavne v spojení stimulácie aj bodu LU 6 na dráhe pľúc ).

Účinok bodu na fyzické telo: pocity tlaku na hrudi a pod rebrami, nafukovanie, zvuky v črevách, nestrávené zvyšky v stolici, ťažoba tela spojená s bolesťami svalov, kostí, kĺbov, hemoroidy, zápcha, atrofie svalov,

Účinok bodu na psychiku: zlepšuje pamäť, navodzuje psychickú rovnováhu, posilňuje pocit bezpečia, ak sú obavy a veľa myšlienok, zlepšuje stabilitu, nespavosť, vzťah k matke – tento bod  je nazývaný aj matkou všetkých inových bodov zeme;

SP4 ( Gongsun ) - je to bod pomoci pri šoku; je spojovacím bodom, takže je prospešný pri rôznych poruchách, ku ktorým sa pripájací bod dostáva. Luo-spojovací kanál vstupuje do brucha a spája sa s črevom a žalúdkom; jeho iné názvy sú: žltý cisár, starý otec ( je to bod, ktorý znamená spojenie s potomstvom, vzťah k predkom od ktorých pochádzame ), leží na vnútornej strane nohy na rozhraní červenej a bielej kože - na hrane medzi šľapkou a chrbtom šľapy nohy;

Účinok bodu na fyzické telo: orgány v hrudi, pľúca a srdce čistí od hlienov, harmonizuje funkciu žalúdka a čriev, chlad a bolesti žalúdka, vracanie, hnačky, úplavicu, nechutenstvo, tiež epilepsia, je vhodný aj na gynekologické poruchy, ako je nepravidelná menštruácia, menštruačná bolesť, má vplyv na plodnosť mužov, podporuje kvalitu spermií;

 Účinok bodu na psychiku: používa sa na liečbu psychoemocionálnych porúch, ako sú rôzne mánie a depresie, nespavosť, nepokoj, hystéria, veľa vzdychania, život bez cieľa (samovražedné sklony ); tento bod spája srdce a našu myseľ - podporuje schopnosť byť pokojný a objektívny k ľuďom;

SP5 ( Shangqiu ) - je to sedatívny bod; bod kovu ( lieči dýchacie ochorenia ); jeho iné názvy sú: bod kopec, bod výmeny; leží v jamke mierne pred a pod vnútorným členkom; tonizuje slezinu  ak je zahlienená a treba prečistiť vlhkosť – cez vypúšťanie bodu ( napr. malou bankou);

Účinok bodu na fyzické telo: podporuje udržanie krvi vo svojom riečišti, aby nevznikali modriny, bolesti pri koreni jazyka, bolesť prsníkov, opuchy, bolesť vnútra stehna, bolesť chodidla a členku, zvýšené krvácanie, hemoroidy, žltá farba tváre, resp. aj opuchy tváre, tiež zápcha, hnačka;

 Účinok bodu na psychiku: chuť neustále sa bezbreho smiať, priveľa myšlienok, problém hovoriť, neschopnosť uvoľniť sa, časté vzdychanie, nočné mory až depresia, ak je prázdnota energie SP - spavosť, chuť ležať, letargia...

SP6 ( Sanyinjiao ) – „ pán krvi“ ; dôležitá križovatka  3 jinových dráh ( slezina, pečeň, obličky ); leží na zadnom okraji holennej kosti, 3 cuny  nad  členkom; tonizačný bod, ktorý sa často nahrieva moxami, čím sa dopĺňa jang energia do všetkých  týchto orgánov ( ak má ale pečeň veľa jangu, nepoužiť moxu, ale je vhodnejšie prilepiť na bod žlté semienka );

Účinok bodu na fyzické telo: čistí vlhkosť, patológie vlhkosti v dolnom ohnisku  u mužov, napr. bolesti genitálií, spontánny výron semena, sexuálna hyperaktivita, stiahnutie semenníkov; u žien napr. patológie s menštruáciou, neplodnosť, meškanie pôrodu - tento bod vyvoláva pôrod, rozptyľuje krvné stáze v maternici, oživuje krv, reguluje hyperaktivitu štítnej žľazy, pankreatitídu;

Účinok bodu na psychiku: pri insomnii - podporuje lepší spánok, tiež ak je nočné potenie, tíši šen

SP7 ( Lougu ) – „ deravé údolie“ ; lievik úniku (voda pretekajúca cez strechu); leží na zadnom okraji holennej kosti, 6 cunov  nad  členkom tento bod zabezpečuje, aby sa energia z esencie Chi sleziny neprepadávala nadol ( za normálnych okolností má smerovať hore - do pľúc); hýbe fluidami, ktoré vsakujú do tkanív, tonizuje slezinu aj žalúdok,

Účinok bodu na fyzické telo: rieši tráviace problémy, tiež reprodukčné problémy u oboch pohlaví, podporuje zastavené močenie pri zväčšenej prostate, rozptyľuje opuchy, používa sa aj v prípade bolestivých obštrukcií kĺbov, hlavne kolien, podporuje výživu svalov;

Účinok bodu na psychiku: v prípade  slabosti sleziny sa človek emočne prepadáva ( prílišná potreba dávať alebo brať)

SP8 ( Diji ) – „ príbytok sleziny“; leží na zadnom okraji holennej kosti, 3 cuny pod bodom SP9; tento bod zabezpečuje rozhýbanie blokád, kontroluje celú dolnú časť tela;

Účinok bodu na fyzické telo: odvádza vlhkosť z genitálnej oblasti, akútne a bolestivé menštruačné problémy v dôsledku stagnácie krvi - zrážanlivosť, myómy, bolestivá či nepravidelná menštruácia; tiež mužská neplodnosť, rozhýbava cirkuláciu krvi v končatinách (vyháňa z nich chlad ), aktivuje výrazne slezinu, predovšetkým jej distribučnú funkciu;

Účinok bodu na psychiku: ak sa človek cíti neistý, má priveľa obáv, je akoby zaseknutý v myšlienkach...

SP9 ( Jinlingquan ) – „ bod vody“ ; leží pod kolenom - pod a vzad od mediálneho hrbolu kolennej kosti; tento bod silne čistí vlhkosť, harmonizuje a odvádza vlhkosť z dolného ohrievača ( obličky a močový m.),

Účinok bodu na fyzické telo: uvoľňuje distribúciu telesných tekutín, ak je akýkoľvek problém s vodou v tele ( opuchy, nadúvanie, močové problémy, zadržiavanie moču, sucho v ústach atď.), aj chronické kvasinkové infekcie, candida, bolesť kolena.

Účinok bodu na psychiku: ak je človek v stave, že vyžaduje ľútosť, má strach a obavy, nevie sa uvoľniť;

SP10 ( Xuehai ) – „ more krvi“; leží 2 cuny nad vnútorným okrajom jabĺčka na stehne. tento bod je doplňuje slezinu a podporuje ju v jej funkcii tvorby krvi

Účinok bodu na fyzické telo: protialergický, napr. mierni svrbenie pokožky, žihľavka,  lézie kože, tiež lieči exémy, vredy, akné, lupienku, pri anémii doplňuje krv; ak je krvácanie z maternice, vaginálny výtok,  poruchy menštruácie, inkontinencia moču, bolesť stehna.
SP11 ( Jimen ) – „ oblúk brány“ ;  tento bod je posledný na stehne, cca 6 cunov nad SP10; má podobné použitie ako SP7; regulujte tekutinovú dráhu, vlhkosť a teplo;

Účinok bodu na fyzické telo: rieši tráviace ťažkosti, pomočovanie, sťažené alebo bolestivé močenie a okrem toho aj zablokovanú energiu Chi v nohách, ktorá sa prejavuje hlavne únavou, mravčením, bolesťami až necitlivosťou či parézami dolných končatín, svalovej atrofii;

SP12 ( Chongmen) – „priechod bránou“ ; tento bod je vo výške hornej hranice lonovej kosti;  regulovaním Chi a posilňovaním krvi pôsobí na odtekanie nadbytočnej vlhkosti z tela a čistenia tepla;

Účinok bodu na fyzické telo: poruchy regulácie močenia, problémové vyprázdňovanie – zadržiavanie moču, bolestivé močenie; gynekologické problémy, bolesť brucha, hernia, tiež hemoroidy;

SP13 ( Fu –she ) – „príbytok Fu orgánov“ ; reguluje tok energie Chi, 0,7 cunu bočne a nahor od SP12;

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa na rôzne poruchy v malej panve: pruh, prostata, maternica, gynekologické a menštruačné problémy; zápaly močového mechúra, zmierňuje bolesť;

 SP 14  ( Fu –tie ) – „brušné zauzlenie“ ; bod sa nachádza 1,5 cunu pod SP 15

 Bod často používaný pri liečbe neplodnosti a impotencii, tiež pri zápaloch v malej panve;

 SP15  ( Daheng ) – „ veľký horizontálny“, tento bod  sa nachádza na bruchu, v rovine pupka cca 4 cuny;

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa  pri liečbe hrubého čreva; podporuje peristatiku, normalizuje stolicu - lieči zápchu aj hnačky

SP16  ( Fu-aj ) – „ trápenie v bruchu“, tento bod  sa nachádza cca 3 cuny nad SP15;

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa  pri liečbe problémov s jedlom a trávením, ako je nechutenstvo, nafukovanie, obezita; bolesti hornej časti brucha, ktoré môžu imitovať žlčníkovú koliku ( zatiaľ čo môže ísť len o blokovanú Chi ); normalizuje stolicu; 

 SP17 ( Shidu ) – „ dutina potravy“, tento bod  sa nachádza v 5. medzirebrí;

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa  pri prsných ťažkostiach, neuralgiách, astme, hlasnému škvŕkaniu v bruchu, rekonvalescencii po infekčnej hepatitíde, kašeľ, bronchitída, zápal pľúc, astma, štikútka, bolesti v ramenách, neuralgie;

 SP18 ( Tianxi ) – „nebeský prúd “, tento bod  sa nachádza v 4. medzirebrí;  reguluje a zostupuje Chi, rozvíja hrudník; plnosť a bolesť na hrudníku a hypochondrium;

Účinok bodu na fyzické telo: kašeľ, čkanie, používa sa  pri liečbe problémov s prsiami  u žien – hlavne s laktáciou, tak obnovenie laktácie ako aj jej nútené zastavenie ( akupresúrou krúživé pohyby  proti smeru hodinových ručičiek ), zápal prsníka – pomaly vypúšťať „oheň“ hranou nechtu alebo nalepením  čiernych semien fazúľ;

SP19 ( Xiongxiang ) – „dutina hrudníku “, tento bod  sa nachádza v 3. medzirebrí;  

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa  pri liečbe peptických vredov, kašľaní, chronickej bronchitíde, pneumónii, bolestiach na hrudi, suchom nose, mastitíde – zápale prsníkov;

SP20 ( Zhourong ) – „obkľúčený slávou“, tento bod  sa nachádza v 2. medzirebrí;  reguluje a zostupuje z pľúc Chi; rozvíja hrudník;

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa  pri liečbe astmy a kašľa a iných  prieduškových ochorení, tiež čkanie, plnosť v hrudníku a hypochondriálnej oblasti;

 SP21 ( Dabao ) – „ veľký luo bod “, nachádzajúci sa v blízkosti podpažnej jamky; tento bod  je spojený so všetkými ZANG orgánmi;  

Účinok bodu na fyzické telo: prospieva šľachám a kĺbom, pohybuje krvou, reguluje Chi; je to účinný bod na posilnenie imunity, aj v prípade prázdnoty energie sleziny, keď je slabá Chi sleziny - tlakom sa opakovane masíruje, alebo sa naň lepia žlté semená aj na viac dní.

Slezinu, ako náš postnatálny koreň, posilňuje na psychickej úrovni vyrovnaná myseľ a na fyzickej úrovni správne stravovanie. Správne sa stravovať je niekedy veľké umenie. Treba si uvedomiť aké jedlá a nápoje sú pre naše telo prospešné, čo nám naopak škodí. Treba sa pokúsiť zmeniť svoje zakorenené vzorce správania, často nesprávne návyky z domu. Súčasný človek je v podstate veľmi pohodlný tvor, hľadá vždy množstvo dôvodov k tomu, aby si ospravedlnil svoje prehrešky, najčastejšie v stravovaní a pití. TCM prikladá veľký význam tomu čo dávame do svojich úst ( nápoje, strava ), ale aj tomu, čo z nich vychádza von (slová, vzdychy, emócie, úsmev). Hovorí o tom čínske príslovie: Zo siedmych desatín lieči správna životospráva a len z troch desatín lieči liek. Znamená to, že ak jedlo budeme brať ako svoj liek a dokážeme zmeniť doterajší nevhodný spôsob stravovania a ešte k tomu sa začneme aj trochu viac hýbať, nemusíme vôbec potrebovať lieky. Odmenou je celkom iná kvalita života.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.


Už ste čítali?