Stagnujúca energia v tele podľa TCM prináša veľa psychických a fyzických problémov

Autor: Daniela Fuchsová | 19.9.2019 o 14:03 | (upravené 23.9.2019 o 12:41) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  185x

Každé ochorenie má svoj pôvod aj v psychike. Jednou z príčin fyzických a psychických problémov je STAGNUJÚCA energia Chi, ktorá by mala voľne a plynule prúdiť našim telom. Jej stagnáciu spôsobujú aj nadmerné psychické emócie.

TČM je po tisíce rokov fungujúci liečebný systém, ktorý dokáže svojimi metódami určiť prapôvodcu ochorenia, urýchliť regeneráciu, napomôcť zotaveniu a navodiť psychickú harmóniu, zameriava sa na celého človeka nielen na odstraňovanie vonkajších príznakov.

K najväčším tvorcom energie Chi v našom tele patrí  Slezina (ang. spleen, skr. SP ),  ktorá spolu s pankreasom a žalúdkom tvoria tzv. orgány elementu zeme, orgány stredu. Keď má slezina problém, je veľmi často prvotnou príčinou ochorení aj iných orgánov v tele ( nikdy nebýva postihnutý ochorením len jeden orgán). Najviac stagnácia energie Chi postihuje pečeň, srdce, slezinu a pľúca. Každý z týchto orgánov má iné prejavy disharmónie. Pečeň sa  prejavuje napríklad negatívnou emóciou – hnevom ( sem patrí aj potlačovaná zlosť, vzdor, pocit ukrivdenia, závisť, nenávisť). Zlosť a hnev sa najhoršie ovládajú a pri ich výbuchu spôsobujú vzbúrenie energie Chi, ktorá zmení smer správneho toku a vydá sa opačným zlým  smerom ( v TCM ide o tzv. vzdorujúcu, protikladnú energiu) a disharmónia je tu.... V prípade PľúcSrdca spôsobuje stagnáciu Chi z negatívnych psychických emócii napr.: pridlhé smútenie, prehnaný žiaľ, umáranie sa, pocit viny, obavy, strach, duševný nekľud, pridlhé napätie ( v rodine, v práci, v škole... ). Slezinu najviac oslabuje  okrem nesprávnej stravy, duševná prepracovanosť, nadmerné starosti, neustále premietanie myšlienok. Normálne premýšľanie naše zdravie nenarušuje, ale ak sa stane prílišným a prerastie do veľkých starostí a do stresov, negatívne následky nenechajú dlho na seba čakať. Toto nadmerné točenie myšlienok a „ žitie v neustálych starostiach až blbostiach“, pôsobí na stagnáciu a zahusťovanie Chi sleziny. Znížená kvalita tvorby energie Chi sa prejaví v oslabení sleziny so všetkými negatívnymi dôsledkami ( neodolateľná chuť na sladké, spavosť, chuť ležať, letargia, syndróm vyhorenia, únava končatín, extrémna chudosť alebo naopak nárast hmotnosti ( hlavne stehná ), uvoľnenie svalstva, opuchy, modriny, inkontinencia, časté krvácanie, studené ruky aj nohy, závrate , poruchy trávenia, točenie hlavy, zatmenie pred očami, depresie a iné ). Platí to aj opačne; je to trochu začarovaný kruh. Keď sa dlhodobo oslabujú slezina, pankreas a žalúdok  nevhodnou stravou ( studené či surové jedlá ráno navyše so zlými kombináciami – napr. tvaroh či jogurt s ovocím, veľa surovej zeleniny a ovocia, studené nápoje...), tak sa  psychické prejavy oslabenej sleziny – ako je nadmerné točenie myšlienok, objavia časom ako patológia. Najviac to preháňajú s premýšľaním a neustálym točením myšlienok osoby narodené vo vodných znameniach Ryby a Raka a tiež v znamení Škorpióna. Hlavne tehotné ženy by si mali dať väčší pozor na urputné riešenie problémov v čase tehotenstva, lebo si oslabia slezinu, následne sa uvoľní svalstvo, povolí krček maternice a neželaný potrat je na svete....

Každá dlhotrvajúca stagnácia sa skôr či neskôr premení na patogén „ horko“ (v TCM  pojem RE); prirovnávané často ku skladovanému drevu v uzatvorenom priestore, ktoré sa samé vznieti. Pocity človeka v takomto prípade sú: tlak na hrudi, hrča v hrdle, bolesť v podrebrí, psychická astma u žien, hlasné kaskádovité vzdychanie a pod. V dôsledku emočnej disharmónie, spôsobujúcej stagnáciu Chi vzniká následne  vnútorné horko, ktoré spolu s hlienom ( v TCM  pojem TAN ) spôsobia blokovanie stredného ( slezinu, žalúdok, pečeň) a horného ohrievača ( pľúca, srdce). Človek by sa mal vedome neustále snažiť dosiahnuť pokoj v duši; nepreháňať zbytočne žiadne emócie, ani pozitívne, ani negatívne...

Podľa TCM je  vlhkosť v tele spôsobená hlavne zlou funkciou dráhy sleziny. Oslabená slezina nedokáže správne spracovávať stravu a tekutiny a premieňať ich na silnú energiu Chi a krv. Dôsledkom jej oslabenia sa môže hromadiť tzv. kalné vlhko, ktoré presakuje do spodnej časti tela. Je to  usadená odpadná vlhkosť, ktorá bráni plynulému toku energie Chi a tak spôsobuje jej stagnáciu a neskôr aj neželané horko. Výsledkom tohto procesu je stav  tzv. vlhkého horka SHI/RE („ kvasiaci kompost“).  Čím sme starší, tým je náročnejšie udržať si všetky „ trubky a rozvody“ v tele čisté a nezanesené vlhkým kalom, v ktorom sa mimoriadne darí všetkým patogénom (baktériám, parazitom, plesniam, vírusom…).

Vlhké horko SHI/RE spôsobuje napr. 

- v krvnom obehu a srdci zvýšený cholesterol a tuky, vysoký krvný tlak...

- v urogenitálnom systéme myómy, polypy, ochorenia  prostaty, gynekologické zápaly, výtoky...

- v žlčníku a obličkách  piesok, kamene, zápaly...

- v kĺboch dnu, artrózu, reumu...

- na koži akné, lupienku, ekzémy, kožné vredy...

- obezitu s veľkým zväčšeným bruchom, opuchy a hrubé stehná...

Vhodné potraviny, ktoré by zároveň vysušovali vlhko a ochladzovali horko sú napr: slzovka, ryža, pšeno, pohánka, jačmeň, quinoa, mrkva, celer, petržlen, cukyna, tekvica, kukurica, reďkovka, strukoviny ako je fazuľa adzuki a mungo, sója, tofu, cícer, žerucha, čakanka, kel, kapusta, brokolica, grapefruit, maliny, brusinice. Z mäsa napr. sladkovodné ryby, králik a kura z domáceho chovu.

TCM odporúča jesť väčšinu jedál tepelne upravených. Priveľa surovej zeleniny a ovocia zachladzuje vnútro.

Treba zároveň vylúčiť z jedálneho lístka potraviny a tekutiny ako sú: sladkosti, koláče, sladené nápoje, pšeničné výrobky, alkohol, údeniny, čokoláda, zmrzlina, kravské mlieko, jogurt, čierna káva, dovážané oriešky ( okrem čerstvých vlašských v malom množstve), bravčové mäso, smažené a grilované jedlá.

TCM tvrdí, že slezina je viac náchylná na tzv.“ prázdnotu“ ako iné orgány pentagramu. Býva veľmi často oslabená. Vinníkom môže byť aj stagnujúca Chi pečene , ktorá sa mení na silnú horúčosť a tento oheň pečene potláča, utiskuje, oslabuje slezinu aj žalúdok. Pečeň sa chová podľa TCM ako „ zlodej „ energie orgánov. Keďže problémov s pečeňou a žlčníkom v západnej civilizácii pribúda ( nadmiera stravy, málo pohybu ), tento  trend slabej sleziny tiež narastá. Stagnujúca Chi pečene sa prejavuje nielen spomínanými psychickými príznakmi ( hnev, vzdor, výbuchy zlosti), ale aj  fyzickými,  napr. migrény, ochorenia očí, sucho a horko v ústach, stŕpnuté ramená a šija, stuhnuté šľachy. Dráha sleziny je spriaznená aj s dráhou pľúc. Ľudia stredného veku, namiesto toho aby žili v harmónii so sebou a okolím vďaka dobre fungujúcej slezine a pľúcam, sú naopak často smutní, v depresii, zápasia s alergiami a pľúcnymi ochoreniami (astma).

Prázdnotu sleziny možno ovplyvňovať ( okrem úpravy stravovania či fytoterapie ), aj stimuláciou, dopĺňaním, či vypúšťaním akupunktúrnych bodov, ktorých je celkom na jej dráhe 21; najčastejšie formy stimulácie sú:

- akupunktúra – napichávanie bodu špeciálnymi ihlami ( patrí do rúk len špecialistom)

- akupresúra – stláčanie, masírovanie

- moxovanie – nahrievanie horúcimi tlejúcimi cigarami naplnenými palinou pravou  ( len v prípade prázdnoty meridiánu ).

Aktivovanie týchto bodov má výrazný vplyv na fyzické aj na psychické pochody v našom tele. Tu je prehľad niektorých dôležitých  ACU bodov na dráhe sleziny ( lokalizácia je orientačná ):

SP1 ( Yinbai ) - je to vstupný bod na dráhe SP pri nechte palca nohy z vonkajšej strany; jeho iné názvy sú: bod prvej priehrady, skrytá čistota, čistý Jin. Účinok bodu na fyzické telo: zastavuje krvácanie a to aj chronické, reguluje krv  aby sa nevybrežovala zo svojich dráh a nevznikali tak modriny; použitie: ak býva silné krvácanie počas menštruácie, pocit pnutia pod rebrami, krv v stolici, krvácanie z nosa, opuchy všetkých 4 končatín, parézy nôh; tonizuje yang sleziny, rozhýbava stagnácie, podporuje pohyb, uvoľňuje blokády.

Účinok bodu na psychiku: čistí mozog, keď to človeku pomaly myslí, je letargický a veľmi unavený, syndróm vyhorenia, tiež nočné mory, nespavosť, strata vedomia. Tento bod pomôže rozhýbať stagnáciu vedomia.

SP2 ( Dadu ) - jeho iné názvy sú: bod druhej priehrady, bod hlbokej energie, bod veľké mesto; lokalizácia: tam, kde končí palec;

Účinok bodu na fyzické telo: patológia palcov na nohách, podvrtnutia, problémy aj v lumbálnej oblasti s otáčaním, čistí vlhko i horúčosť, pomáha zosilnieť slezine, harmonizuje žalúdok, zápcha, náhle opuchy, horúčka bez potenia, zvracanie, stúpanie chladu vo všetkých končatinách;

Účinok bodu na psychiku: nespavosť, ak je myslenie ťažkopádne, odbúrava letargiu - dáva ľahkosť .

SP3 ( Taibai ) – je veľmi silný bod, jeho iné názvy sú: bod tretej priehrady, kmeňový bod, bod zeme, bod Venuša, leží za hlavičkou I. metatarzálneho kĺbu palca nohy;  silne podporuje imunitu – rast bielych krviniek ( hlavne v spojení stimulácie aj bodu LU 6 na dráhe pľúc ).

Účinok bodu na fyzické telo: pocity tlaku na hrudi a pod rebrami, nafukovanie, zvuky v črevách, nestrávené zvyšky v stolici, ťažoba tela spojená s bolesťami svalov, kostí, kĺbov, hemoroidy, zápcha, atrofie svalov,

Účinok bodu na psychiku: zlepšuje pamäť, navodzuje psychickú rovnováhu, posilňuje pocit bezpečia, ak sú obavy a veľa myšlienok, zlepšuje stabilitu, nespavosť, vzťah k matke – tento bod  je nazývaný aj matkou všetkých inových bodov zeme;

SP4 ( Gongsun ) - je to bod pomoci pri šoku; je spojovacím bodom, takže je prospešný pri rôznych poruchách, ku ktorým sa pripájací bod dostáva. Luo-spojovací kanál vstupuje do brucha a spája sa s črevom a žalúdkom; jeho iné názvy sú: žltý cisár, starý otec ( je to bod, ktorý znamená spojenie s potomstvom, vzťah k predkom od ktorých pochádzame ), leží na vnútornej strane nohy na rozhraní červenej a bielej kože - na hrane medzi šľapkou a chrbtom šľapy nohy;

Účinok bodu na fyzické telo: orgány v hrudi, pľúca a srdce čistí od hlienov, harmonizuje funkciu žalúdka a čriev, chlad a bolesti žalúdka, vracanie, hnačky, úplavicu, nechutenstvo, tiež epilepsia, je vhodný aj na gynekologické poruchy, ako je nepravidelná menštruácia, menštruačná bolesť, má vplyv na plodnosť mužov, podporuje kvalitu spermií;

 Účinok bodu na psychiku: používa sa na liečbu psychoemocionálnych porúch, ako sú rôzne mánie a depresie, nespavosť, nepokoj, hystéria, veľa vzdychania, život bez cieľa (samovražedné sklony ); tento bod spája srdce a našu myseľ - podporuje schopnosť byť pokojný a objektívny k ľuďom;

SP5 ( Shangqiu ) - je to sedatívny bod; bod kovu ( lieči dýchacie ochorenia ); jeho iné názvy sú: bod kopec, bod výmeny; leží v jamke mierne pred a pod vnútorným členkom; tonizuje slezinu  ak je zahlienená a treba prečistiť vlhkosť – cez vypúšťanie bodu ( napr. malou bankou);

Účinok bodu na fyzické telo: podporuje udržanie krvi vo svojom riečišti, aby nevznikali modriny, bolesti pri koreni jazyka, bolesť prsníkov, opuchy, bolesť vnútra stehna, bolesť chodidla a členku, zvýšené krvácanie, hemoroidy, žltá farba tváre, resp. aj opuchy tváre, tiež zápcha, hnačka;

 Účinok bodu na psychiku: chuť neustále sa bezbreho smiať, priveľa myšlienok, problém hovoriť, neschopnosť uvoľniť sa, časté vzdychanie, nočné mory až depresia, ak je prázdnota energie SP - spavosť, chuť ležať, letargia...

SP6 ( Sanyinjiao ) – „ pán krvi“ ; dôležitá križovatka  3 jinových dráh ( slezina, pečeň, obličky ); leží na zadnom okraji holennej kosti, 3 cuny  nad  členkom; tonizačný bod, ktorý sa často nahrieva moxami, čím sa dopĺňa jang energia do všetkých  týchto orgánov ( ak má ale pečeň veľa jangu, nepoužiť moxu, ale je vhodnejšie prilepiť na bod žlté semienka );

Účinok bodu na fyzické telo: čistí vlhkosť, patológie vlhkosti v dolnom ohnisku  u mužov, napr. bolesti genitálií, spontánny výron semena, sexuálna hyperaktivita, stiahnutie semenníkov; u žien napr. patológie s menštruáciou, neplodnosť, meškanie pôrodu - tento bod vyvoláva pôrod, rozptyľuje krvné stáze v maternici, oživuje krv, reguluje hyperaktivitu štítnej žľazy, pankreatitídu;

Účinok bodu na psychiku: pri insomnii - podporuje lepší spánok, tiež ak je nočné potenie, tíši šen

SP7 ( Lougu ) – „ deravé údolie“ ; lievik úniku (voda pretekajúca cez strechu); leží na zadnom okraji holennej kosti, 6 cunov  nad  členkom tento bod zabezpečuje, aby sa energia z esencie Chi sleziny neprepadávala nadol ( za normálnych okolností má smerovať hore - do pľúc); hýbe fluidami, ktoré vsakujú do tkanív, tonizuje slezinu aj žalúdok,

Účinok bodu na fyzické telo: rieši tráviace problémy, tiež reprodukčné problémy u oboch pohlaví, podporuje zastavené močenie pri zväčšenej prostate, rozptyľuje opuchy, používa sa aj v prípade bolestivých obštrukcií kĺbov, hlavne kolien, podporuje výživu svalov;

Účinok bodu na psychiku: v prípade  slabosti sleziny sa človek emočne prepadáva ( prílišná potreba dávať alebo brať)

SP8 ( Diji ) – „ príbytok sleziny“; leží na zadnom okraji holennej kosti, 3 cuny pod bodom SP9; tento bod zabezpečuje rozhýbanie blokád, kontroluje celú dolnú časť tela;

Účinok bodu na fyzické telo: odvádza vlhkosť z genitálnej oblasti, akútne a bolestivé menštruačné problémy v dôsledku stagnácie krvi - zrážanlivosť, myómy, bolestivá či nepravidelná menštruácia; tiež mužská neplodnosť, rozhýbava cirkuláciu krvi v končatinách (vyháňa z nich chlad ), aktivuje výrazne slezinu, predovšetkým jej distribučnú funkciu;

Účinok bodu na psychiku: ak sa človek cíti neistý, má priveľa obáv, je akoby zaseknutý v myšlienkach...

SP9 ( Jinlingquan ) – „ bod vody“ ; leží pod kolenom - pod a vzad od mediálneho hrbolu kolennej kosti; tento bod silne čistí vlhkosť, harmonizuje a odvádza vlhkosť z dolného ohrievača ( obličky a močový m.),

Účinok bodu na fyzické telo: uvoľňuje distribúciu telesných tekutín, ak je akýkoľvek problém s vodou v tele ( opuchy, nadúvanie, močové problémy, zadržiavanie moču, sucho v ústach atď.), aj chronické kvasinkové infekcie, candida, bolesť kolena.

Účinok bodu na psychiku: ak je človek v stave, že vyžaduje ľútosť, má strach a obavy, nevie sa uvoľniť;

SP10 ( Xuehai ) – „ more krvi“; leží 2 cuny nad vnútorným okrajom jabĺčka na stehne. tento bod je doplňuje slezinu a podporuje ju v jej funkcii tvorby krvi

Účinok bodu na fyzické telo: protialergický, napr. mierni svrbenie pokožky, žihľavka,  lézie kože, tiež lieči exémy, vredy, akné, lupienku, pri anémii doplňuje krv; ak je krvácanie z maternice, vaginálny výtok,  poruchy menštruácie, inkontinencia moču, bolesť stehna.
SP11 ( Jimen ) – „ oblúk brány“ ;  tento bod je posledný na stehne, cca 6 cunov nad SP10; má podobné použitie ako SP7; regulujte tekutinovú dráhu, vlhkosť a teplo;

Účinok bodu na fyzické telo: rieši tráviace ťažkosti, pomočovanie, sťažené alebo bolestivé močenie a okrem toho aj zablokovanú energiu Chi v nohách, ktorá sa prejavuje hlavne únavou, mravčením, bolesťami až necitlivosťou či parézami dolných končatín, svalovej atrofii;

SP12 ( Chongmen) – „priechod bránou“ ; tento bod je vo výške hornej hranice lonovej kosti;  regulovaním Chi a posilňovaním krvi pôsobí na odtekanie nadbytočnej vlhkosti z tela a čistenia tepla;

Účinok bodu na fyzické telo: poruchy regulácie močenia, problémové vyprázdňovanie – zadržiavanie moču, bolestivé močenie; gynekologické problémy, bolesť brucha, hernia, tiež hemoroidy;

SP13 ( Fu –she ) – „príbytok Fu orgánov“ ; reguluje tok energie Chi, 0,7 cunu bočne a nahor od SP12;

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa na rôzne poruchy v malej panve: pruh, prostata, maternica, gynekologické a menštruačné problémy; zápaly močového mechúra, zmierňuje bolesť;

 SP 14  ( Fu –tie ) – „brušné zauzlenie“ ; bod sa nachádza 1,5 cunu pod SP 15

 Bod často používaný pri liečbe neplodnosti a impotencii, tiež pri zápaloch v malej panve;

 SP15  ( Daheng ) – „ veľký horizontálny“, tento bod  sa nachádza na bruchu, v rovine pupka cca 4 cuny;

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa  pri liečbe hrubého čreva; podporuje peristatiku, normalizuje stolicu - lieči zápchu aj hnačky

SP16  ( Fu-aj ) – „ trápenie v bruchu“, tento bod  sa nachádza cca 3 cuny nad SP15;

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa  pri liečbe problémov s jedlom a trávením, ako je nechutenstvo, nafukovanie, obezita; bolesti hornej časti brucha, ktoré môžu imitovať žlčníkovú koliku ( zatiaľ čo môže ísť len o blokovanú Chi ); normalizuje stolicu; 

 SP17 ( Shidu ) – „ dutina potravy“, tento bod  sa nachádza v 5. medzirebrí;

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa  pri prsných ťažkostiach, neuralgiách, astme, hlasnému škvŕkaniu v bruchu, rekonvalescencii po infekčnej hepatitíde, kašeľ, bronchitída, zápal pľúc, astma, štikútka, bolesti v ramenách, neuralgie;

 SP18 ( Tianxi ) – „nebeský prúd “, tento bod  sa nachádza v 4. medzirebrí;  reguluje a zostupuje Chi, rozvíja hrudník; plnosť a bolesť na hrudníku a hypochondrium;

Účinok bodu na fyzické telo: kašeľ, čkanie, používa sa  pri liečbe problémov s prsiami  u žien – hlavne s laktáciou, tak obnovenie laktácie ako aj jej nútené zastavenie ( akupresúrou krúživé pohyby  proti smeru hodinových ručičiek ), zápal prsníka – pomaly vypúšťať „oheň“ hranou nechtu alebo nalepením  čiernych semien fazúľ;

SP19 ( Xiongxiang ) – „dutina hrudníku “, tento bod  sa nachádza v 3. medzirebrí;  

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa  pri liečbe peptických vredov, kašľaní, chronickej bronchitíde, pneumónii, bolestiach na hrudi, suchom nose, mastitíde – zápale prsníkov;

SP20 ( Zhourong ) – „obkľúčený slávou“, tento bod  sa nachádza v 2. medzirebrí;  reguluje a zostupuje z pľúc Chi; rozvíja hrudník;

Účinok bodu na fyzické telo: používa sa  pri liečbe astmy a kašľa a iných  prieduškových ochorení, tiež čkanie, plnosť v hrudníku a hypochondriálnej oblasti;

 SP21 ( Dabao ) – „ veľký luo bod “, nachádzajúci sa v blízkosti podpažnej jamky; tento bod  je spojený so všetkými ZANG orgánmi;  

Účinok bodu na fyzické telo: prospieva šľachám a kĺbom, pohybuje krvou, reguluje Chi; je to účinný bod na posilnenie imunity, aj v prípade prázdnoty energie sleziny, keď je slabá Chi sleziny - tlakom sa opakovane masíruje, alebo sa naň lepia žlté semená aj na viac dní.

Slezinu, ako náš postnatálny koreň, posilňuje na psychickej úrovni vyrovnaná myseľ a na fyzickej úrovni správne stravovanie. Správne sa stravovať je niekedy veľké umenie. Treba si uvedomiť aké jedlá a nápoje sú pre naše telo prospešné, čo nám naopak škodí. Treba sa pokúsiť zmeniť svoje zakorenené vzorce správania, často nesprávne návyky z domu. Súčasný človek je v podstate veľmi pohodlný tvor, hľadá vždy množstvo dôvodov k tomu, aby si ospravedlnil svoje prehrešky, najčastejšie v stravovaní a pití. TCM prikladá veľký význam tomu čo dávame do svojich úst ( nápoje, strava ), ale aj tomu, čo z nich vychádza von (slová, vzdychy, emócie, úsmev). Hovorí o tom čínske príslovie: Zo siedmych desatín lieči správna životospráva a len z troch desatín lieči liek. Znamená to, že ak jedlo budeme brať ako svoj liek a dokážeme zmeniť doterajší nevhodný spôsob stravovania a ešte k tomu sa začneme aj trochu viac hýbať, nemusíme vôbec potrebovať lieky. Odmenou je celkom iná kvalita života.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

CYNICKÁ OBLUDA

Ako Fico sám seba usvedčil

Na otázku, či si vypočul nahrávku Gorily, Fico odpovedal, že nie. Pretože on si nikdy nepúšťa vlastné vystúpenia.


Už ste čítali?