reklama

Hrubé stehná - je za tým SLEZINA ?

Keď slezina aj obličky trpia oslabením, tzv. prázdnotou v zmysle TCM, nedokážu plniť dostatočne funkciu prepravy tekutín a esencie Chi, voda sa rozlieva po tele, vznikajú opuchy hlavne na končatinách - stehná obzvlášť mohutnejú...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Slezina a žalúdok patria podľa TCM k najdôležitejším orgánom v tele človeka, sú to párové orgány elementu ZEME, patrí k nim ešte pankreas a dvanástnik. Číňania tvrdia, že je to tzv. druhé nebo, dobíja energiu celému telu, všetkým orgánom, je to náš postnatálny koreň, ktorý nás drží na zemi. ( Obličky sú prenatálny koreň, ktorý sme dostali od rodičov a ktorý je daný v určitom vyčerpateľnom objeme, ale ktorý pri správnej životospráve vieme „postnatálnym koreňom“ nadstaviť, alebo aj naopak skrátiť ). Element zeme získava pre nás veľmi potrebnú energiu zo všetkého, čo do tela prijímame, predovšetkým zo zeme. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Funkcie sleziny podľa TCM
1) slezina transformuje a transportuje

Slezina zabezpečuje v prvom rade transformovanie – premenu prijatej stravy na jemnú esenciu, ktorú premieňa do rôznych ďalších foriem energií prípadne krvi. Vyťahuje z potravy energiu Chi, ktorú transportuje - posiela nahor k pľúcam, tam sa premieša s energiou vzduchu a odtiaľ vstupuje do srdca a potom spolu s krvou prúdi po celom tele. Transportná funkcia sleziny spočíva v tom, že posúva energiu z natrávenej potravy nahor do dôležitých orgánov tela, kde sa mení na iné druhy Chi a krvi.

Aj keď na procese premeny potravy na jemnú esenciu sa zúčastňujú aj ďalšie orgány, ako žalúdok či tenké črevo, TCM zdôrazňuje hlavne úlohu sleziny ako najdôležitejšiu pre oblasť transformácie stravy, jej činnosť je rozhodujúca pre chod organizmu a výživu piatich JIN / Zang / orgánov pentagramovej ružice TCM.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem premeny a transportu energie z potravín sa slezina zúčastňuje na riadení premeny a transportu tekutín, ktoré sú nevyhnutné pri procese výživy a zavlažovania tela. Pri transporte metabolizmu tekutín vstupujú tieto najprv do žalúdka a ako esenciálna čistá Chi vystupujú do sleziny. Tak isto je časť tekutín súčasťou procesu vstrebávania a premeny na jemnú výživnú esenciu, ktorú Chi sleziny vynáša nahor do orgánov v hrudi a odtiaľ putuje dole do vodných dráh. V obličkách sa tiež esenciálna Chi ďalej mieša s energiou prenatálnou – obličkovou a vzniká tak PRAVÁ Chi, ktorá sa rozlišuje v dvoch variantoch: ako obranná a lebo výživná Chi. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zostávajúca, nadbytočná časť tekutín je prepravená do obličiek, kde sa premieňa na moč a prostredníctvom močového orgánu sa vylučuje z tela ako odpad.

TCM deklaruje, že slezina nemá rada vlhko, ale má rada naopak teplo a sucho; istým spôsobom sa podieľa na rovnováhe medzi príjmom a výdajom tekutín v tele. Slezine škodí nadmerný príjem tekutín, škodí jej aj nadmerné množstvo surového ovocia či surovej zeleniny – vytvárajú tzv. bahnitý terén, je citlivá na prevlhčenie, do ktorého sa môže dostať v prípade jej prázdnoty. Slezina je jinovej povahy; ak v nej prevažujú jinové zložky, jang sleziny bude v nedostatku, Chi nebude dostatočne silná v preprave natoľko, aby udržala vo všetkých vzdialenejších častiach tela potrebný pohyb tekutín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď slezina aj obličky trpia oslabením, tzv. prázdnotou v zmysle učenia TCM, nedokážu plniť dostatočne funkciu prepravy tekutín a esencie Chi, voda sa rozlieva po celom tele, presakuje pokožkou, vznikajú vodnaté opuchy po celom tele, hlavne na končatinách - stehná obzvlášť mohutnejú; pretože cez nohy a stehná vnútornou stranou ide meridián sleziny, obličiek , tiež pečene. Keďže tieto tri veľmi dôležité jinové dráhy vedú vedľa seba vnútornou stranou oboch dolných končatín – túto oblasť TCM nazýva aj „ Zóna zdravia“. Nohám sa teda treba obzvlášť venovať; udržiavať ich v dobrej kondícií celý život všetkými možnými spôsobmi - nielen správnou výživou, ale aj masážami, primeranými cvičeniami ( napr. aj starší či chorí ľudia môžu cvičiť čikung, 8 brokátov, ktorý harmonizuje a posilňuje celé telo).

2) Slezina je pri zrode krvi - spolupodieľa sa na vzniku krvi, aj keď ju sama neprodukuje, TCM používa termín „ rodenie krvi“; deje sa to premieňaním natrávenej potravy na jemnú esenciu, z ktorej sa formuje esenciálnu Chi aj krv. Ak je slezina oslabená, produkuje sa menej esencie a nedostatočne sa tvorí aj krv; to vedie k tzv. prázdnote krvi – jej prejavy sú napr. bledá pleť, nechty, kruhy pred očami, točenie hlavy, anémie atď. Mimochodom, ak chceme niečo urobiť so spomalením starnutia a s procesom tvorby vrások, mali by sme si dávať väčší pozor na krvotvorbu, pretože krv, okrem iného, vyživuje aj pokožku. Pre tvorbu ideálnej krvi sú nevyhnutné zdravé a nutrične vyvážené bio potraviny, také, aby sa z nich dokázala vyprodukovať silná Chi a krv plná vitamínov, minerálov, stopových prvkov.

3) Slezina riadi ovládanie krvi - pod ovládaním krvi sa myslí udržiavanie krvi vo svojom riečišti, nevybrežovanie z vymedzených trás. Túto funkciu vykonáva Chi sleziny.

Ak je slezina oslabená, slabne aj krv, nemá dostatočnú energiu riadiť krv v jej koryte, tá sa dostane ľahko mimo svojej dráhy a vtedy veľmi ľahko vznikajú krvné podliatiny, modriny, samovoľné krvácanie z nosa, silná menštruácia s veľkou stratou krvi, tiež sa môže objaviť krv v stolici a pod.

4) Slezina riadi vzostup čistého. Pod pojmom „čistý“ sa myslí čistá natrávená ESENCIA získaná z potravy a tekutín, ktorá je zdrojom zrodu Chi a krvi. Pod pojmom „ vzostup“ sa myslí distrubúcia smerom hore: k pľúcam a k srdcu. Táto funkcia je v priamom protiklade s funkciou párového orgánu sleziny - žalúdka, ktorý riadi „ klesanie kalného“, t. j. posun hrubších častí natrávenej potravy dole. Vzostupná funkcia má ešte jednu dôležitú funkciu, a to udržiavanie vnútorných orgánov v ich pôvodne určenej a stabilnej polohe. Svojim tokom ich ako keby nadnáša tak, aby neklesali dole. Z toho vyplýva, že keď je slezina oslabená, jej Chi nestúpa, ale naopak klesá dole a pôsobí aj na pokles vnútorných orgánov - u žien je to často maternica, zriedkavosťou nie je ani pokles žalúdka, či obličiek; pokles konečníka sa prejaví hemoroidmi. 

5) Slezina riadi svalstvo aj všetky končatiny v tele. Ruky a nohy sú tvorené okrem iného aj svalstvom, ktoré potrebuje byť vyživované silnou Chi a kvalitnou krvou. Činnosť svalov je v značnej miere závislá na prísune pestrých a vyvážených živín. Ak je slezina oslabená, svaly nebudú silné a nebudú mať dostatočnú výdrž, zhorší sa ich výživa a kvalita krvi.

Svaly, ako povrchové časti tela patria k jangovým partiám a telo by malo mať dostatok jang energie, aby bol zabezpečený pohyb. Všetky 4 končatiny potrebujú byť nevyhnutne vyživované silnou Chi a krvou a to je možné, len keď je v dobrej kondícii slezina a žalúdok a keď má telo kvalitný a dostatočný príjem stravy a tekutín. V takom prípade sú svaly pevné a človek zvládne aj náročný šport či dlhú chôdzu. Keď je nedostatok Chi sleziny, človek slabne, stráca sa, chradne, má unavené končatiny a najradšej by len ležal v posteli. Zároveň ubúda aj svalovej hmoty, ochabuje a atrofuje mu po čase svalstvo, chudne, v ťažších prípadoch hrozí bezvládnosť rúk, či nôh.

6) Slezine sa priraďuje aj funkcia obranyschopnosti organizmu, hlavne antivírovej obrany. Súvisí s ňou aj lymfatický systém tela. Lymfa v našom tele zbiera rôzne metabolity, toxíny, vírusy a iné častice, ktoré sa svojou veľkosťou nezmestia do krvného obehu. Lymfa ich dovedie do uzlín, kde sa prečistí a potom sa vlieva do krvi. Je to taký prirodzený detoxikačný proces nášho organizmu. Keď je lymfatický systém plný toxínov a iných škodlivých látok, nestíha prečisťovať naše telo, uzliny sa zväčšia, môžu aj mierne zatvrdnúť a prichádza ochorenie. V ľahších prípadoch môžu pomôcť bylinné čaje na podporu funkcie sleziny prípadne shiatsu masáže meridiánov, či ručná lymfatická masáž.

Ďalšie tézy TCM súvisiace s elementom zeme:

Slezina sa „otvára“ do úst - v ústach končí bočná vetva meridiánu sleziny. Kondíciu orgánov elementu zeme zrkadlia nielen naše svaly, očné viečka, ale aj pery a celá ústna dutina. Pery majú mať peknú ružovú farbu a majú byť prirodzene zvlhčené. Suché a popraskané pery sú jasným znakom disharmónie sleziny; praskliny v kútikoch úst svedčia o probléme s dvanástnikom.

Tekutinou sleziny sú sliny - nachádzajú sa v ústach a tvoria začiatok tráviaceho procesu. Ako prvé spracúvajú potravu, ktorá sa potom dostáva ďalej do žalúdka, kde pokračuje trávenie. Sliny nám tiež dokážu prezradiť stav našej sleziny. Ak sa ich tvorí priveľa a nedokážu sa udržať v ústach, voľne vytekajú, slezina je určite oslabená. Rovnako nás však na disharmóniu fungovania sleziny upozorňuje aj málo slín a sucho v ústach.

Orgánové hodiny počas dňa: v čase od 9.00 do 11.00 hod. začína pracovať naplno slezina s pankreasom; svoje maximum má cca o 10.00 hod. Tento spojený orgán preberá aktivitu po žalúdku, s maximom aktivity od 7.00 do 9.00 hod., čo je optimálny čas na prijatie prvého jedla dňa. Po 9.00 hodine je vhodné nechať tieto orgány pracovať pri riadení tráviacich procesov a nezaťažovať telo neskorými sýtymi raňajkami. Lepšie je piť len bylinkové čaje na podporu očisty krvi a trávenia.

Keď vrcholí práca pankreasu a sleziny, neodporúča sa konzumácia alkoholu. Vhodné je ovocie, med ( je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť niečo sladké ). Je to čas prvého vrcholu duševných schopností; absolútne maximum počas dňa a nie je dobré z praktického hľadiska robiť až doobeda prestávky. Je potrebné tento čas využiť efektívne a naplno. Okolo 11. hodiny nastáva dopoludňajší výkonnostný vrchol. Je potrebné vyhýbať sa stresu a psychickej záťaži a zvýšiť príjem tekutín. Naopak večer od 21. - 23. hod. nastáva v slezine útlm, je dobré dopriať telu oddych, už nejesť, nepiť.

Orgánové hodiny počas roka:  v mesiacoch september, október je  maximum ich aktivity, v období babieho leta a skorej teplej jesene vládne žltá a oranžová farba, farba dozrievajúcej zeleniny a ovocia – typická pre orgány elementu zeme. Je to ten pravý čas maximálne posilňovať slezinu a žalúdok a zároveň sa vyhýbať všetkému, čo im škodí. Nie je náhoda, že práve v období neskorého leta je štatisticky najviac ochorení žalúdka ( napr. vredov ).

Čo orgány elementu ZEM najviac poškodzuje:

*sladkosti : sladené jedlá, zákusky, koláče, sladké limonády, sladké ovocné džúsy, kolové nápoje ...

*studené jedlá a nápoje; obzvlášť to platí v období tzv. ochladenia – cca od septembra do apríla; vtedy treba jesť a piť zahrievajúce jedlá ( polievky, prívarky, dusenú zeleninu aj ovocie, zaradiť viac zázvor, škoricu, hrebíček, kardamon, ...výrazne menej surovej zeleniny a ovocia...) Pod ochladzujúce jedlá patria aj citrusy, veľa surovej zeleniny a ovocia; treba sa vyhýbať zmrzline, jogurtom, studeným až ľadovým nápojom - neprospievajú horúcemu kotlu - žalúdku. ( V Číne jedia aj na raňajky teplé polievky a teplé obilné kaše s duseným ovocím na škorici a zázvore). Podľa TCM je slezina orgánom, ktorý potrebuje teplo a sucho; väčší podiel ochladzujúcej a surovej stravy v jedálničku totiž vytvára tzv. „bahnité“ vnútorné prostredie. Slezinu a žalúdok potešia teplé raňajky, tiež keď jedlu človek venuje dostatok času, svedomito ho prežuje a mysľou nie je v dianí pracovných či rodinných problémov.

*rafinované a modifikované potraviny, alkohol, údeniny, tavené syry, nepravé tuky, polotovary a konzervy plné prifarbujúcich látok, zvýrazňovačov chutí, konzervujúcej chémie

*nevhodné kombinácie potravín: miešanie jednotlivých druhov potravín bez uváženia, tzv. klasické kombinácie typické pre strednú EU ( napr.mäso + zemiaky; mäso + knedľa; mlieko + ovocie atď )

*zlý spôsob stravovania: nepravidelná strava, nevhodný čas na príjem jedla a tekutín, napr. v dobe nočného kľudu, v čase minimálnej energie tráviacich orgánov, či konzumovanie príliš veľkých množstiev jedla naraz, ale aj dlhodobá konzumácia veľmi malých objemov jedla

* ťažký spôsob prípravy jedál: vysmážanie, grilovanie... pre slabšie žalúdky aj pečenie, priveľa korenín a rôznych prísad

*stres, starosti, úzkosť a dlhotrvajúci tlak, pri ktorom prebiehajú pod vplyvom stresových hormónov biochemické zmeny v bunkách sleziny a v bielych krvinkách. 

Čo orgány elementu ZEM najviac posilňuje

*jedlá žltej a oranžovej farby : pšeno, sója a výrobky z nej, mrkva, cícer, goji, tekvica - hlavne hokaido, rakytník rašetliakový, kukurica, polenta, žltá či oranžová paprika, polievky z kuraciny, koreniny ako je kurkuma, koriander, škorica, zázvor, kôpor, či sladké drievko, muškátový orech, čerstvo zomleté ľanové semienka, konopné, sezamové a slnečnicové semená, strukoviny ako veľké fazule, oranžová šošovica,

*jedlá chute sladkej ( pozor - nie cukor ) myslí sa tým prirodzene sladká chuť, ktorá je v mede, v zelenine, v ovocí, napr: mrkva, kareláb, mladý hrášok, čerešne, marhule, ďatle, broskyne, maliny, jahody, gaštany; ale aj jedlá, ktoré podporujú krvotvorbu napr. cvikla, čierny sezam, petržlenová vňať, špenát, pažítka, moruše,

*bylinkové čaje na prečistenie a zlepšenie kvality krvi: rebríček obyčajný, žihľava dvojdomá, čistec lesný, angelika lekárska, pastierska kapsička, kvet bazy čiernej, listy lesných jahôd a malín, hluchavka biela, jazmínový čaj, tymián, fenikel, šalvia, klinčeky; výborným prostriedkom na posilnenie žalúdka je čaj či tinktúra z horca, ktorému sa hovorí aj slovenský ženšen ( má mierne zvieravý účinok, pomáha tráveniu ); tiež prípravky a čaje na regeneráciu slizníc: aloe vera, slez maurský, slez lesný, slez nebadaný (tento slez - macerát za studena).

* iné posilňujúce metódy: cvičenie čikung, rôzne masáže, napr. reflexné masáže orgánov na tzv.“ mapách orgánov“( účinné sú masáže na ploske ľavej nohy či na dlani ľavej ruky pod malíčkom ), masáže meridiánu sleziny, žalúdka ( ich najdôležitejšie ACU body s účinkami na dráhach popíšem v najbližšom texte blogu).

Posilňujúce obilniny pre element ZEME: 

Slzovka – pseudoobilovina, geneticky má bližšie skôr ku kukurici než k pšenici. Jej význam je obrovský: neobsahuje lepok, čistí organizmus od nánosov zo živočíšnych potravín a tukov a používa sa tiež k podpornej liečbe pri celkovom zahlienení organizmu. Hlien je podľa TCM výsledkom „zlého“ stravovania, keď sa trubky človeka rokmi zanášajú všetkým možným a vzniká časom pri neriešení napr.dna, žlčníkové a ľadvinové kamene či piesok, artróza, ateroskleróza, celiakia, Crohnova choroba a iné. Význam slzovky ako jedla budúcnosti spočíva v tom, že na jednej strane posilňuje celý organizmus (obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych látok v tej najlepšie vstrebateľnej podobe), bez toho že by pritom „znižovala vlastné prenatálne rezervy uložené v obličkách“, na druhej strane výrazne detoxikuje, vylučuje toxíny z tela ( hlien, vlhkosť, úsady). Dokáže zmäkčovať a uvoľňovať aj zatuhnuté ložiská škodlivín z organizmu ako cysty, myómy, rôzne druhy nádorov, opuchy končatín, uvoľňuje napätie šliach a kŕče v končatinách... Stručne zhrnuté a podčiarknuté – posilňuje všetkých päť hlavných orgánov pentagramu TCM:

Posilňuje žalúdok a slezinu, odvádza z organizmu prebytočnú vodu, vylučuje vlhkosť, vylučuje hlien

Posilňuje aj energiu obličiek, odstraňuje blokády elementu vody v obličkách a močovom mechúri

Posilňuje energiu pľúc pri virózach, chrípkach, zápaloch pľúc, ochladzuje horúčosť, vylučuje toxíny

Chráni pred ekzémami, zápalmi kože ( psoriáza, akné, vredy predkolenia a pod.) Užíva sa vnútorne aj pri liečbe bradavíc a pri tvorbe materských znamienok a spomaľuje šedivenie vlasov. Má priaznivý vplyv na pokožku, ktorú udržuje hebkú a vláčnu.

Podporuje funkciu pečene. Odvar zo slzovky sa považuje za veľmi liečivý pre ťažko chorých pacientov, pretože spoľahlivo pôsobí pri tráviacich ťažkostiach, slabosti, upravuje hnačky (tiež chronické ), viaže na seba toxíny, ktoré sa následne z tela vylúčia.

Podporuje aj srdce tým, že spriechodňuje krvné cesty, žily, cievy; rozpúšťa úsady a škodliviny v nich; 

Keď bude človek dlhodobo používať slzovku, napr. v strave a tiež ako nápoj z nej, doslova telo nadľahčí, dokáže vyživovať všetky končatiny, „vyžmýka nasiaknutú hubu“, t. j. odstráni škodlivú prebytočnú vlhkosť z tela, posilní všetky tri žiariče, predovšetkým stredný žiarič.

Pšeno – zásaditá a bezlepková obilnina, odstraňuje z tela horúčavu a podporuje močenie. Pomáha tráveniu a harmonizuje oba orgány elementu zeme, keď sú oslabené. Pozitívne ovplyvňuje aj cukrovku a nadmerné potenie. Je vhodné pre tehotné ženy, ktoré trpia rannými nevoľnosťami, ale aj pre malé deti na posilnenie imunity ( preferovať treba teplé ranné pšenové kaše namiesto studených jogurtov či chlebov so salámou ).

Ryža celozrnná – komplexná potravina, dopĺňa energiu pre celý organizmus. Používa sa na harmonizáciu trávenia pri zníženej chuti do jedla, nechutenstve, nadmernom pocite smädu alebo nutkaní na vracanie.

Jačmeň - dopĺňa energiu pre celý organizmus, zároveň vysušuje nadmernú vlhkosť v tele a podporuje močenie. Je vhodný najmä pri nadváhe, problémoch s močením, opuchoch, hnačke.

Pohánka - vysušuje nadmernú vlhkosť, posilňuje steny ciev, žíl a tepien ( obsahuje rutín ), pretože obsahuje rutín. Je vhodná pri stagnácii potravy v žalúdku, pocite rozpínania v oblasti brušnej dutiny a chronickej hnačke.

Quinoa - bezlepková obilovina, veľmi výživná a zároveň vhodná aj pri znižovaní nadváhy

Kukurica - podporuje vylučovanie zadržiavanej vody v tele, rýchlo utíši hlad, sladkou chuťou poteší a upokojí slezinu i žalúdok.

Ovos - harmonizuje slezinu a žalúdok a prospieva aj funkciám srdca. Upravuje metabolizmus a vylučovanie, pozitívne ovplyvňuje diabetes a znižuje chuť do jedla. Nesmie sa kombinovať s cukrom a mliekom, pretože vtedy má opačný účinok – zhoršuje trávenie aj vylučovanie. 

Prejavy energetickej nerovnováhy elementu ZEM – celkový súhrn:

Fyzické prejavy

Oslabená slezina a žalúdok sú často príčinou extrémnej chudosti či extrémneho priberania, spôsobujú opuchliny na vnútornej strane kolien a stehien, môžu byť príčinou rôznych tráviacich ťažkostí a alergií, zníženej odolnosti voči infekciám, bolestivé opuchy hrdla, ťažkostí pri dlhom státí, častá je aj funkčná porucha palca na nohe ( slabá ohybnosť ), doobedňajšia únava, vodnaté výtoky z nosa, krku, úst - vytekanie slín, výtoky aj z iných slizníc, tuhnutie koreňa jazyka, neschopnosť prehĺtať, po jedle nutkanie na zvracanie, občas pichanie v ľavej časti pod rebrami, nadúvanie a grganie, diabetes, prudké bolesti pod srdcom, riedka stolica a hnačka s pocitom nedostatočného vyprázdnenia, zablokovanie vody a lymfy v organizme, neschopnosť stabilného spánku, anémia, poruchy elasticity ciev, modriny, zvýšená krvácavosť tela, samovoľné krvácanie napr. z nosa, prílišné krvácanie počas menštruácie, gynekologické výtoky u žien, studené ruky aj nohy. Slabá slezina vedie k hromadeniu tekutín a pocitu ťažoby, tiež zdurenie resp. ovísanie prsných žliaz, zväčšovanie pŕs u mužov a naopak malé prsia u žien, svrbenie pod ľavou lopatkou, škrípanie zubov, opuchy ďasien, opuch spodného viečka očí, nezvládanie točivých pohybov. Oslabenie Chi sleziny sa prejavuje zvýšenou chuťou na sladké jedlá; aj popukané, suché pery, zelenkavý nádych okolo úst alebo brázdy a ryhy v oblasti okolo úst ukazujú, že je nejaký problém so slezinou. Slezina sa spája aj s rukami a nohami a ich silou. Keď má niekto slabú slezinu, bude často unavený a bude mať tendenciu polihovať a odpočívať, a to aj vtedy, keď nič nerobil. Nadúvanie, zlé trávenie, bolesti žalúdka, poruchy teplotnej regulácie, vťahovanie chladu do nôh, ďalej vysoké horúčky spojené s blúznením, bolesti dolných končatín, zvlášť kolien v miestach priebehu dráhy, chorobné nechutenstvo, alebo naopak nadmerný hlad, neodolateľná chuť na sladké, vidiny jedla v snoch.

Psychické prejavy

Mentálne sa slezina spája s analytickým myslením a predstavami. Citom sleziny je nadmerné premietanie – premýšľanie, točenie myšlienok stále dokola,veľa myšlienok a málo skutkov, neustále vracanie sa k problémom a zlým udalostiam z minulosti. Nadmerná psychická činnosť oslabuje slezinu a vyčerpáva krv. To v konečnom dôsledku spôsobuje zábudlivosť a roztržitosť. V negatívnom prípade vedie k trápeniu sa nad všetkým a nad ničím. Sem patrí rôzne nutkavé správanie, pre ktoré nemáme vysvetlenie, ale napriek tomu cítime potrebu robiť to. K krajných prípadoch prichádza zmätené, ťažkopádne a pomalé myslenie, nesústredenie sa, poruchy pamäte, prchavé myšlienky a utkvelé predstavy, prehnaná starostlivosť a sebaľútosť, zlosť na seba, neznášanlivosť prítomnosti iných ľudí, strata bezpečia a stability, neistota, obavy, starosti, úzkostné stavy, duševná labilita, pocit vykorenenia – človek sa ťažko adaptuje na prostredie.

Disharmónia dráhy vyvolá neschopnosť prijímať lásku a chápať svoje okolie, zatrpknutosť, nevšímavosť, mlčanlivosť; doslova ide o zablokované svetlo (duša), na druhej strane vidieť príliš veľkú citlivosť voči emocionálnym impulzom zvonku.

Z hľadiska intelektuálneho majú orgány elementu zeme vplyv na schopnosť učiť sa nové veci, schopnosť tvoriť logické väzby medzi myšlienkami, ale hlavne koncentrovať sa na štúdium ( platí ale aj opačný vzťah – všetkého priveľa škodí, teda aj dlhodobé štúdium bez primeraného oddychu oslabuje slezinu ).

V pozitívnom zmysle zodpovedá slezina za také aspekty života ako je úprimnosť a dôvera k ľuďom, spokojnosť, spravodlivosť, bezpečnosť, tiež radosť s prítomného okamžiku..

Večné točenie myšlienok a trápenie sa nad nevyriešenými traumami z minulostizraňuje slezinu;

Trápenie sa nad tým, čo príde, stavy úzkosti, strach a obavy zo zlej budúcnosti – zraňujú obličky.

Človek by sa mal naučiť sústreďovať svoje myšlienky a pocity na PRÍTOMNOSŤ, tešiť sa s drobných príjemných stránok prítomného okamžiku.

Daniela Fuchsová

Daniela Fuchsová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Autorka žije v Piešťanoch a popri ekonomike ako svojej pracovnej profesii sa roky intenzívne venuje štúdiu alternatívnej medicíny, fytoterapii, ale hlavne tradičnej čínskej medicíne (TČM). Absolvovala dvojročný kurz TČM, tiež kurz SHIATSU masáže a naďalej sa neustále v tejto oblasti vzdeláva. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu