Tinnitus, problémy termoregulácie - je za tým TROJITÝ OHRIEVAČ ?

Autor: Daniela Fuchsová | 14.8.2019 o 10:30 | (upravené 5.9.2019 o 9:06) Karma článku: 2,67 | Prečítané:  1359x

Trojitý ohrievač je v tradičnej čínskej medicíne ( TCM ) bežným pojmom, ale pre človeka „západnej kultúry“ je mysteriózny a asi najťažšie vysvetliteľný zo všetkých základných dvanástich meridiánov.

Trojitý ohrievač nie je orgán s konkrétnym tvarom; má totiž anorganickú podstatu, preto ho márne budeme hľadať v anatómii človeka. Trojitý ohrievač je len abstraktné označenie pre akési trojité riadiace centrum, ktoré má zodpovednosť za správny tok energie v celom tele. Delí sa na horný, stredný a dolný ohrievač. Toto delenie označuje časti tela, kde sa spája a spolupracuje dolná, stredná a horná časť tela; ide teda o okruhy ( ohrievače, alebo ináč povedané - žiariče, či ohne ) :

• Horný ohrievač ( oblasť hrudníka s pľúcami a srdcom a perikardom )

• Stredný ohrievač ( oblasť brucha so žalúdkom, slezinou, pankreasom, pečeňou a žlčníkom )

• Spodný  ohrievač ( oblasť obličiek, močového mechúra a čriev )

Trojitý ohrievač je v TCM bežným pojmom, ale pre človeka „západnej kultúry“ je mysteriózny a asi najťažšie vysvetliteľný zo všetkých základných dvanástich meridiánov.

Poslaním trojitého ohrievača  je viesť energiu prijatú dýchaním, jedlom a pitím, teda energiu absorbovanú naším žalúdkom a pľúcami. Z tohto prehľadu je teda zrejmé, že trojitý ohrievač ovplyvňuje funkcie všetkých orgánov v tele. Západná medicína ho občas prirovnáva k hormonálnemu regulátoru organizmu.

Trojitý ohrievač pôsobí ako distribútor a cirkulátor energie Chi a krvi, riadi cirkuláciu tepla a takisto reguluje množstvo telesných tekutín a to riadením vylučovania cez močový mechúr.

Jeho párovým orgánom je perikard, o ktorom TCM hovorí, že ak posilňujeme lásku k sebe, posilňujeme aj lásku ku všetkému, k univerzu, a tak bude rovnováha vo vnútri i vonku. Ak je človek priveľmi angažovaný len jednostranne – napr. len smerom von, takáto príliš veľká vonkajšia aktivita znamená v TCM priveľa ohňa. Oheň je kontrolovaný a hasený vodou; znamená to, že  prvok voda stráca nad ohňom kontrolu. A tak kvalita vody (kvalita meridiánu obličiek a močového mechúra), ktoré zabezpečujú určitú „miernosť“ ohňa, slabne, nastupuje u takého človeka dezorientácia, inkontinencia, zmätok....

Orgánové hodiny počas dňa: v čase od 21.00  do 23.00 hod.  začína pracovať naplno trojitý ohrievač.

V ružici orgánov je trojitý ohrievač zahrnutý v  pásme od 21.00 do 23.00 len z pohľadu času, ináč sa v nej nezobrazuje. V podstate by mal prekrývať ružicu orgánov ako celok, pretože ovplyvňuje všetky orgány.

V dobe maximálnej činnosti trojitého ohrievača prebieha príprava tela na spánok, preto nie je vhodné fajčiť, jesť alebo akokoľvek aktivovať organizmus. Toto obdobie je obdobie obnovy, ktorú  telo potrebuje (a po ktorej túži aj naša duša). Naša efektivita je v tomto období nízka. Je to čas pre osviežujúci spánok; preto by sme v tomto období  nemali vykonávať žiadnu fyzickú alebo duševnú aktivitu. Nastáva pokles krvného tlaku, pokles teploty, začína sa objavovať leukocytóza – zvýšený výskyt bielych krviniek asi o 30 %.  Od 19. do 21. hodiny vrcholila orgánová hodina perikardu, párového orgánu trojitého ohrievača, V tomto čase sa  krvný obeh človeka nachádza vo svojej najvyššej fáze. Zablokovaná energia Chi môže vyvolať bolesti srdca, zvýšenie krvného tlaku, problémy s krvným obehom, či nevysvetliteľnú podráždenosť. Takže je dobré krvný obeh trochu povzbudiť, napr. čajom z hlohu a srdcovníka, či vdychovaním upokojujúcich esenciálnych olejov levandule a vanilky z aromatickej lampy, ktoré navodí príjemný pocit a prinesie potrebné uvoľnenie po hektickom dni.

Okolo dvadsiatej druhej hodiny vrcholí regulácia vegetatívneho systému v hrudníku a v bruchu. Trojitý ohrievač“ v hrudi, bruchu a panve je zodpovedný za vnútorné prehriatie celého tela. Ak nie je v poriadku a meridián trojitého žiariča je narušený, človeka môže v tomto čase  „preskočiť zima“, môže sa začať  ľahko chvieť alebo naopak mu stúpne telesná teplota. Termoregulácia má zapnutý alarm.

Najlepším typom na prehriatie celého tela je horúci vodný kúpeľ chodidiel. Jeho teplotu zvyšujeme postupne. Začať treba s vodou, ktorá je pre prvý kontakt znesiteľná, t.j. 30 - 35 ˚C a počas 5-10 minút do nej postupne prilievať horúcu vodu, až do 42 – 45 ˚C. Horúci kúpeľ nôh by mal trvať cca 20 min. Je skvelé, ak takto prehriate chodidlá má kto človeku aj vymasírovať, najlepšie s použitím uvoľňujúceho ľubovníkového oleja. Na šľapách nôh ( ale je na mnohých iných častiach tela), sa totiž nachádza mapa všetkých orgánov; ich stláčanie a masírovanie skvele diagnostikuje a zároveň lieči. Pri masáži treba začať vždy s pravou nohou (akútny problém), až následne prejsť na ľavú nohu (chronický problém). Ak je nejaké miesto príliš citlivé, postupne sa k tomu bodu treba vracať; bolesť bude po viacerých opakovaniach väčšinou ustupovať. V prípade nachladnutia, alebo pri veľkej zimomravosti možno pri kúpeli nôh popíjať aj zázvorový čaj.

Orgánové hodiny počas roka: dvojica: osrdcovník – trojitý ohrievač má podľa TCM najväčšiu aktivitu v mesiacoch júl a august, v najhorúcejších mesiacoch roka, kedy je potrebné chrániť celé telo a hlavne srdce pred prehriatím. V tomto období  je preto vhodné zaradiť viac do jedálneho lístka tzv. ochladzujúce potraviny (typu šaláty, melóny, vlažné polievky, či teplovlažné nápoje). Hoci tieto dva elementy nepredstavujú orgány ako také, zohrávajú významnú úlohu pri životne dôležitých procesoch. Meridián trojitého ohrievača je zodpovedný za koordináciu a reguláciu energie a osrdcovník zase chráni srdce pred vonkajšími vplyvmi. 

Dráha trojitého ohrievača začína pri nechte prstenníka na vonkajšej strane ruky, prebieha cez lakeť, kde vniká medzi kĺby lakťovej a vretenovej kosti, ide cez rameno k 7. krčnému stavu; potom cez trapézy smerom ku kľúčnej a hrudnej kosti, kde sa  rozdeľuje na dve vetvy: jedna ide hore cez hrdlo až nad ucho; druhá vetva smeruje nadol, cez obal srdca a ďalej dole prepája horný, stredný a dolný ohrievač. Časť hornej vetvy meridiánu vniká až do  ucha (tinnitus) a zakončuje sa pri vonkajšom kútiku oka – tu sa prepája na meridián žlčníka.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy trojitého ohrievača:

nahluchlosť, tinnitus, bolesti za uchom a na vonkajšej strane ramena, bolesti v oblasti nad lakťom, bolesť lakťa a predlaktia, opuchy resp. bolesť v iným miestach piebiehajúceho meridiánu, bolesť vonkajšieho kútika oka, poruchy termoregulácie, napr. extrémne potenie, prípadne prílišná zimomravosť, (častý prípad ochorení je zachladený dolný ohrievač), bolestivý zápal hrdla, obehové ťažkosti, poruchy lymfatického toku, alergie, zadržiavanie tekutín, oslabenie imunity, neschopnosť používať prstenník, nedá sa tak dobre  ohnúť ako ostatné prsty - je tuhý.

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy trojitého ohrievača:

nedostatok empatie a ústretovosti voči druhým ľuďom, až priveľká starostlivosť iba o seba, prípadne len o svojich najbližších príbuzných.  Harmónii trojitého ohrievača neprospieva, ak sa niekto nedokáže psychicky a fyzicky uvoľniť, oddychovať; je stále zapriahnutý v hektických aktivitách bez primeraného relaxu. Takýto dlhodobý štýl života trojitý žiarič nadmerne vyčerpáva (taktiež aj štítnu žľazu) . Harmonický trojitý ohrievač sa prejavuje v oblasti psychiky hlavne vyrovnanou, uvoľnenou, pokojnou mysľou.

Keďže trojitý ohrievač patrí k prvku OHŇA spolu s ďalšími prvkami:srdce, tenké črevo, perikard, odporúčam si prečítať aj tieto elementy, pretože spolu veľmi úzko súvisia, sú navzájom previazané energeticky a majú spoločné aj to, čo ich poškodzuje a čo ich naopak posilňuje, teda čo je dobré v letnom období preferovať, napr. akej farby jedlá, aké chute, aké čaje, masáže či cvičenia atď. Podrobne to spomínam pri prvku TENKÉ ČREVO .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.


Už ste čítali?