reklama

Potenie dlaní a pocity horúčosti – je za tým PERIKARD?

Prvok perikardu podľa TCM hovorí: Človek, ktorý má rád sám seba, nepodceňuje sa, ale zároveň ani nepreceňuje, je k sebe úprimný, iba ten dokáže mať rád i druhých ľudí. Vie si priznať vlastné chyby, vie si aj odpustiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

PERIKARD, čiže OSRDCOVNÍK, je z fyziologického hľadiska väzivový obal, vak, v ktorom je uložené srdce. Obal je tvorený dvoma listami, blanami – vnútornou a vonkajšou; Medzi oboma blanami je malá dutina, v ktorej sa nachádza len niekoľko kvapiek seróznej tekutiny zmierňujúcej trenie pri pohyboch srdca. Funkciou perikardu je chrániť srdce pred vonkajšími vplyvmi. 

Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny ( TCM ) je osrdcovník, čínsky Juejin, či Ťue-jin, tiež ochranným prvkom, ktorý bráni preniknutiu negatívnych vplyvov k srdcu. Spolu so srdcom, tenkým červom a trojitým žiaričom sa priraďujú k elementu ohňa. Perikard má svoju energetickú dráhu, ktorá vychádza z hrude, z perikardu, klesá cez bránicu dole a prepája medzi sebou tri žiariče. Jej povrchová vetva vedie z hrude z bodu PC1 Tianchi do podpažia, cez vnútornú stranu ruky, lakeť a predlaktie, stred dlane až na prostredný prst.

Umiestnenie ACU bodu NEIGUAN
Umiestnenie ACU bodu NEIGUAN (zdroj: Daniela Fuchsová)

Najdôležitejším bodom na tejto ťuejinovej dráhe je bod PC6 s názvom NEIGUAN, ktorý sa v Číne používa hlavne pri liečení kardiovaskulárnych chorôb. Názov tohto veľmi dôležitého ACU bodu sa skladá z dvoch častí: NEI, čo znamená „ vnútorný (poloha na vnútornej strane predlaktia, cca 3 prsty od zápästnej ryhy) a GUAN, čo znamená priesmyk, t. j. ide o bod prepojenia na dráhu troch ohrievačov. V historických textoch je neiguan používaný pri bolestiach na hrudi a v bruchu, tiež pri nevoľnostiach, dýchacích ťažkostiach a vracaní. Podľa novších textov sa neiguan odporúča používať pri viacerých druhoch ochorení:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- kardiovaskulárne choroby (vysoký aj nízky krvný tlak, angina pectoris, reumatické srdečné choroby, 

 tachykardia, neurasténia, nepravidelný srdcový rytmus , aj vysoký cholesterol )

- pľúcne choroby ( strata hlasu, sipenie, astma, kašeľ, zápal pľúc, zápal pohrudnice )

- tráviace ochorenia ( kŕče a bolesti v žalúdku, vracanie, nauzea, bolesti pod rebrami, piesok a kamene

 v žlčníku, bolesť v brušnej dutine pred či po najedení, bolesti po operáciách....)

- gynekologické ochorenia ( neplodnosť, výtoky, kŕče pred a počas menštruácie, tiež anémia)

- psychické ochorenia ( hystéria, nespavosť, závraty, epilepsia, schizofrénia, maniodepresívne stavy )

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neiguan je veľmi často používaný na zvýšenie účinkov pri akupunktúrnych liečbach mnohých ochorení (nielen srdcových ), čo potvrdzujú texty hystorických prameňov, podľa ktorých aktivácia tohto bodu ovplyvňuje pohyb Chi a pohyb krvi a tiež striedanie yin a jang, čo vedie k regenerácii samoozdravných procesov v chorom tele.

Na to, aby sa dosiahol želaný účinok liečby, nemusí byť nevyhnutné nabodávanie bodu neiguan akupunktúrnou ihlou, želaný účinok je možno dosiahnuť aj akupresúrou, masážou prstami.

Podľa denných orgánových hodín dosahuje perikard maximum svojej činnosti v čase od 19.00 do 21.00 hod. Vtedy začína naplno pracovať obehový systém krvi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tomto čase sú psychické reakcie rýchle, pretože obličky krátko predtým pracovali so zvýšenou činnosťou. To sa prejavuje udržovaním relatívne konštantných vnútorných podmienok pri kolísaní vonkajších podmienok (tzv. dynamická rovnováha). Tiež možno označiť dvadsiatu hodinu za čas, kedy má človek najväčšiu hmotnosť. Ešte o dvadsiatej hodine je pamäť výborná, psychika je ideálna, a je možné dohnať to, čo človek nestihol počas dňa po stránke intenzívnej duševnej práce. V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Je to tiež čas vhodný na počúvanie obľúbenej hudby, návštevy koncertov a divadelných hier. Keď je v plnej činnosti perikard, väčšinou človek cíti vrchol senzibilnej aktivity. Je to najvhodnejší čas pre pôsobenie účinkov liekov, antibiotík ( hlavne tých prírodných ) alebo aplikáciu liečebných techník, napr. liečivého krému či tinktúry na bolestivé miesta. Ale už v dvadsiatej prvej hodine toto obdobie prestáva. Ak sa rozhodneme navečerať sa v tomto čase, ostane toto jedlo v tele nestrávené do ďalšieho dňa. Naše energetické dráhy sú totiž spomalené, telo sa pripravuje na odpočinok. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa ročných orgánových hodín dosahuje perikard maximum svojej činnosti v letnom mesiaci JÚL. V tomto období by bolo vhodné si aj preventívne častejšie masírovať na oboch rukách tie dráhy ohňa ( srdca, perikardu, troch žiaričov ), ktoré sami na svojich rukách dočiahneme (okrem vonkajšej dráhy tenkého čreva). Najvhodnejší čas je ráno po prebudení.

Keďže Perikard patrí k prvku OHŇA spolu s ďalšími prvkami:srdce, tenké črevo, trojitý ohrievač, odporúčam si prečítať aj tieto elementy, pretože spolu veľmi úzko súvisia, sú navzájom previazané energeticky a majú spoločné aj to, čo ich poškodzuje a čo ich naopak posilňuje, teda čo je dobré v letnom období preferovať, napr. akej farby jedlá, aké chute, aké čaje, masáže či cvičenia atď.  Podrobne to spomínam pri prvku TENKÉ ČREVO .

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy osrdcovníka:

Pocity horúčosti a potenie v dlaniach, sčerveňanie tváre a zažltnutie očného beľma, bolesti na vnútornej strane predlaktia a v ohybe lakťa, silné búšenie srdca a iné problémy so srdcom, napr. prejavujúce sa pocitom plnosti či bolesti v hrudi, tiež môže byť zvýšená teplota.

V prípade, že dochádza ku kolapsu kardiovaskulárneho systému, môže sa prejaviť aj chrapot, neschopnosť prehĺtať, nedostatočný dych, až kašeľ.

Vonkajších príčin zápalov osrdcovníka, perikarditídy, je mnoho: môže ísť o preniknutie infekcie vírusov či baktérií, zriedkavo i plesní do obalu srdca. Môže byť aj následkom autoimunitných či nádorových ochorení, tiež chronického zlyhania obličiek.

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy osrdcovníka

Toxické zaťaženie osrdcovníka spôsobuje okrem fyzických pocitov aj psychické, hlavne silný pocit strachu,

Varovným príznakom môže byť aj sklon k ustavičnému hlasitému a často bezdôvodnému smiechu, neustály duševný nepokoj, strata prirodzenej intuície.

 Podľa TCM perikard veľmi úzko súvisí so srdcom, ktoré je sídlom duše SHEN. Psychický aspekt je pre TCM veľmi zásadný. Prvok perikardu v zmysle TCM hovorí:

Človek, ktorý má rád sám seba, nepodceňuje sa, ale zároveň ani nepreceňuje, je k sebe úprimný, iba ten dokáže mať rád i druhých ľudí. Vie si priznať vlastné chyby, vie si aj odpustiť.

Človek je na dobrej ceste, keď si vie priznať svoje chyby a keď si VIE ODPUSTIŤ, lebo akýkoľvek náš omyl, vnútorný problém, či chyba, je ďalšia šanca k osobnému rastu. Záleží len od toho, ako s touto vlastnou chybou ďalej pracujeme, či si ju dokážeme otvorene priznať a následne odstrániť. Ak posilňujeme lásku k sebe samému, posilňujeme aj lásku k univerzu, lásku ku všetkému.....

Daniela Fuchsová

Daniela Fuchsová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Autorka žije v Piešťanoch a popri ekonomike ako svojej pracovnej profesii sa roky intenzívne venuje štúdiu alternatívnej medicíny, fytoterapii, ale hlavne tradičnej čínskej medicíne (TČM). Absolvovala dvojročný kurz TČM, tiež kurz SHIATSU masáže a naďalej sa neustále v tejto oblasti vzdeláva. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu