reklama

Pravidlo deň – noc

Ľudské telo je malý zázrak. Mesiace, roky, či desiatky rokov naoko toleruje veľmi veľa zlých návykov v životnom štýle a neblahých vplyvov životného prostredia, ale tiež ignorovanie prírodného biorytmu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Choroby na nás nepadajú len tak z čistého neba. Človek zožne vždy to, čo si sám v živote zasial. Choroba je len informácia, ktorú by mal vnímavý a múdry človek pochopiť, čo tým chce telo povedať, a čo najrýchlejšie urobiť zmeny, ktoré ho privedú späť ku zdraviu, teda, podľa tradičnej čínskej medicíny (TCM), k harmónii energií základných orgánov v tele – piatich prvkov pentagramu.

Človek je súčasťou prírody a v širšom zmysle súčasťou vesmíru. Keďže všetko vo vesmíre je v neustálom pohybe, aj pochody a energie v orgánoch ľudského tela sú v pohybe. Tak ako má každý z orgánov svoj vlastný cyklus maximálnej aktivity, má aj svoj cyklus odpočinku. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento striedajúci biorytmus sa nazýva v TCM pravidlo poludnie – polnoc, resp. pravidlo deň - noc. Pravidlo má svoje korene v pozorovaní jedného zo základných cyklov v prírode, a to v striedaní dňa a noci, teda 24 hodinového rytmu. Počas dňa, teda medzi 6. hodinou ráno a 18. hodinou večer („Yang” v TCM ) pracujeme, cvičíme a jeme. Počas noci, teda medzi 18. hodinou večer a 6. hodinou ráno (v TCM „Yin“) spravidla už oddychujeme, regenerujeme a spíme. 

To znamená, že všetky metabolické procesy, ako je výživa, oddych, spánok, telesný aktívny pohyb, intenzívna práca či učenie - majú podľa tzv. orgánových hodín svoj optimálny čas. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Orgánové hodiny počas dňa a počas roka podľa tradičnej čínskej medicíny.
Orgánové hodiny počas dňa a počas roka podľa tradičnej čínskej medicíny. (zdroj: Daniela Fuchsová)

TCM prišla k záveru, že žiadny orgán by nevydržal pracovať rovnako intenzívne celých 24 hodín a ešte k tomu po celý život človeka. V priebehu denného cyklu má orgán najvyššiu aktivitu v tej istej hodine. O 12 hodín skôr či neskôr má tento orgán aktivitu najnižšiu. Podobné biorytmy stúpania a klesania energie v orgánoch sa odohrávajú aj v dlhších časových úsekoch ako je len deň ( mesiac, rok, cykly viacerých rokov).

Každý orgán pracuje s najvyššou intenzitou počas dňa 2 hodiny a potom sa vlna maxima postupne prelieva do nasledujúceho orgánu v energetickom okruhu. Dva protiľahlé meridiány v energetickom obehu sú energeticky spojené a sú partnermi. Ak je jeden z nich v maxime, je protiľahlý v minimálnej energetickej úrovni. Tieto súvislosti sa dajú využiť v diagnostike chorôb. Orgánové hodiny ukazujú, v ktorom čase majú vnútorné orgány najviac energie, pracujú naplno, kedy je najvhodnejšie ich očistiť, regenerovať, liečiť či vyživovať a kedy majú najmenej energie a vtedy ich treba šetriť a nechať odpočívať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak vezmeme do úvahy toto pravidlo a budeme žiť podľa neho, bude tok energie v našom tele tiež v harmónii. Najvhodnejší spôsob liečby pomocou orgánových hodín je pôsobenie na určitý orgán v čase jeho maxima. Ak nechceme mrhať svojimi silami – treba rešpektovať biorytmus orgánov. Energetická hladina v energetických dráhach sa neustále mení. Pri troche znalostí a pozornosti môžeme urobiť všetko preto, aby nedošlo k prerušeniu rovnováhy toku energie v našom organizme a teda aby sme boli stále zdraví. 

Orgánové hodiny vychádzajú zo systému starobylej čínskej astrológie, ktorá popísala princíp:

- 10 ich energií vesmírnych kmeňov, ktoré zodpovedajú prvkom dreva, ohňa, zeme, kovu a vody; 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- 12 ich energií pozemských vetiev, ktoré zodpovedajú energii vetra, horúčavy, tepla, vlhka, sucha a chladu. 

Energie idú vždy v pároch; ide o páry 6. orgánov, ktorým priraďujeme 12 akupunktúrnych dráh- meridiánov. TCM kategorizuje základné vnútorné orgány na 5 plných orgánov ( Zang ), ktoré majú charakter JIN a pre organizmus sú životne dôležité: Pečeň, Srdce, Slezina, Pľúca a Obličky a na 5 dutých orgánov ( Fu ), ktoré majú charakter JANG a tvoria párové dvojice s orgánmi Zang:

  Zang - Fu :

  1. Pečeň - Žlčník

  2. Srdce - Tenké črevo

  3. Slezina - Žalúdok

  4. Pľúca - Hrubé črevo

  5. Obličky - Močový mechúr

K základným orgánom pentagramu sa priraďuje ešte 

6. Perikard - Trojitý ohrievač; oba patria svojim charakterom k elementu ohňa, ale majú svoju samostatnú energetickú dráhu.

 Týchto 12 meridiánov tvorí jeden celok, ktorý sa často zobrazuje v tvare kruhu. Kruh si možno predstaviť ako tok rieky, ktorou prúdi napríklad "hustá tekutina". Tá však neplynie v koryte rovnomerne, ale je v každom okamihu na jednej strane v maxime a na druhej strane v minime a úmerne klesá od maxima do minima v zostávajúcich častiach koryta (ako keď had zožerie zviera a to postupne prechádza jeho útrobami).

Kruh je teda rozdelený na 12 dielov, pričom každý diel predstavuje 2 hodiny a zodpovedá jednému meridiánu, ktorý patrí k jednému vnútornému orgánu. 

Spolu tvoria akési piliere energií času. Tieto piliere - pilier roka, pilier mesiaca, pilier dňa sa počítajú pre určité miesto a čas a hovoria o aktuálnej energetickej konštitúcii v určitých cykloch počas dňa, počas mesiaca aj počas roka. Tieto cykly nazývame „ orgánové hodiny “.

Podľa TCM je človek tým zdravší, čím je energetický obeh organizmu harmonickejší. Plynulý tok energie Chi znamená vitalitu a životnú silu. Z pohľadu TCM je telo človeka mikrokozmom a v tele sa teda odohrávajú procesy, ktoré majú rovnaké zákonitosti ako v makrokozme. Aby sme mohli dosiahnuť harmóniu s vesmírom, musíme dosiahnuť rovnováhu vo vlastnom tele. Blokovanie obehu energie, stagnácia, môže viesť k ochoreniu. Blokovanie energie môžu spôsobiť nielen dlhodobé problémy na úrovni fyzického tela, ale aj psychické prežitky, stres, nevyriešené traumy z minulosti. Príčinou rôznych ochorení môže byť aj neustále porušovanie prirodzeného biorytmu orgánových hodín, prípadne stále častejšie používanie stimulujúcich prostriedkov v čase, kedy by mal človek oddychovať. V noci prebieha mnoho telesných funkcií a procesov. Náš organizmus je natoľko samostatný a komplexný, že keď mu doprajeme dostatok spánku a správnu výživu, dokáže sa liečiť sám. Naopak, nedostatok spánku spomalí tieto dôležité činnosti a telo bude zabrzdené a náchylnejšie ochorieť. Telo trpí, pokiaľ nedostane dostatok spánku, ktorý musí byť pravidelný a aj správne načasovaný. Podľa TCM je pre zdravie ideálne zaspať do 22. hodiny večer. 

Počas spánku sa v tele dejú dôležité procesy: 

  • mozog triedi údaje pozbierané počas dňa, vyčleňuje nepotrebné informácie a ponecháva len dôležité, ktoré si chce zapamätať. S nedostatkom spánku je pre mozog ťažké tento proces uskutočniť.

  • telo pokračuje v spaľovaní tukov, ktoré sa začalo fyzickou aktivitou (prácou či cvičením) počas dňa.

  • telo je počas spánku uvoľnené, veľa funkcií je spomalených, aby bolo dostatok energie na obnovu tkaniva. Liečenie a regenerácia je zabezpečená stravou prijatou cez deň.

  • trávenie aj vylučovanie sú tiež spomalené, neodporúča sa teda konzumovať ťažké jedlá po 19. hodine večer. Ušetrí sa tak energia na dôležitejšiu regeneráciu tela.

  • človek, ktorý ide spať v čase, ktorý je v súlade s orgánovými hodinami, podporí imunitný systém, produkcia jeho hormónov je kontrolovaná a zabezpečí si tak plynulé fungovanie organizmu a potrebnú aktivitu a bdelosť počas celého dňa. 

  • hlboký spánok umožňuje koži obnovu poškodených buniek (vplyvom UV lúčov či toxických faktorov prostredia). 

  • orgány zabezpečujúce detoxikáciu v noci pracujú, aby očistili telo od škodlivých látok. Preto je po zobudení potrebné sa čím skôr umyť.

Rytmické kolísanie energií jednotlivých orgánov sa prejavuje v priebehu 24 hodín v rôznych hodnotách srdcového tlaku, tepu, telesnej teploty, frekvencie dychu, hladine červeného krvného farbiva, v tvorbe krviniek, koncentrácie hormónov v elektrolytickom a enzymatickom hospodárstve ako aj psychickej a fyzickej kondície.

Každý fyziologický dej vykazuje periodické kolísanie – od vylučovania tráviacich štiav, žlče až po elektrickú aktivitu mozgu. Z toho vyplýva, že nie je jedno, kedy absolvujeme bolestivé lekárske či zubné zákroky, kedy robíme skúšky, testy, kedy jeme jednotlivé hlavné jedlá počas dňa. Ľudia pred stáročiami žili intuitívnejšie. Prirodzený rytmus dňa bol pre človeka ďaleko dôležitejší ako je dnes.

U väčšiny chorôb sa charakteristické príznaky ochorenia objavia v hodinu, keď je chorý orgán vo svojom najintenzívnejšom období denného cyklu. Ak by sme chorý orgán liečili práve v dobe, keď je najaktívnejší, mala by táto liečba najväčší úspech na uzdravenie tohto orgánu.

Orgánové hodiny počas dňa predstavujú teda biochemické, fyziologické cykly a cykly správania sa ľudského tela, ktorých perióda je približne 24 hodín. Treba si uvedomiť, že väčšina fyziologických funkcií tela sa vykonáva v súlade so zimným časom, nie s letným časom, ktorý bol zavedený z ekonomických dôvodov a od ktorého sa pomaly ustupuje.

Daniela Fuchsová

Daniela Fuchsová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Autorka žije v Piešťanoch a popri ekonomike ako svojej pracovnej profesii sa roky intenzívne venuje štúdiu alternatívnej medicíny, fytoterapii, ale hlavne tradičnej čínskej medicíne (TČM). Absolvovala dvojročný kurz TČM, tiež kurz SHIATSU masáže a naďalej sa neustále v tejto oblasti vzdeláva. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu